Niedziela, 12 lipca 2020. Imieniny Brunona, Jana, Wery

Musiałem sfotografować polski krajobraz

2019-03-28 08:07:18 (ost. akt: 2019-03-29 07:51:25)
Nielegalne wysypisko w okolicy Mint w gminie Bartoszyce.

Nielegalne wysypisko w okolicy Mint w gminie Bartoszyce.

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

FELIETON\\\ Jeśli złościcie się na wysokie opłaty za wywóz odpadów komunalnych pomyślcie też o tym, że za usunięcie nielegalnego wysypiska w pobliżu Mint też zapłacicie z własnej kieszeni. Bo jeśli płaci gmina to płacą jej mieszkańcy.

Dużą część czasu wolnego poświęcam pasji fotografowania przyrody, zwłaszcza patków. Niektórzy mówią, że dostałem świra na tym punkcie i niech sobie tak mówią. Żeby je sfotografować zatrzymuję się czasem przy zakrzaczeniach i usiłuję "upolować" gila, trznadla, sikory, zięby, rudziki i inne ptaszki. Czasem fotografuję krajobrazy.

Poza trznadlami, które sfotografowałem wczoraj w jarze (może dawnej żwirowni?) za Mintami, w stronę Galin, przy drodze krajowej nr 57 (oto jedno ze zdjęć)

Trznadel

zostałem zmuszony do wykonania kilku zdjęć krajobrazowych.

Niestety to nie był piękny krajobraz, choć jak najbardziej polski. Chodząc po żwirowni natknąłem się na wory pełne odpadów. Wewnątrz był jakiś barwiony styropian lub bardzo podobne tworzywo. Ktoś musiał te wory przywieźć, podjechać na krawędź wykopu i wyrzucić ładunek do żwirowni. Miejsce jest odosobnione, pewnie rzadko odwiedzane więc nie zostało to wysypisko zauważone natychmiast.

Nie mam pojęcia, czy ten teren jest terenem gminnym, czy prywatnym. Do Urzędu Gminy w Bartoszycach wysłałem już maila ze zdjęciami i prośbą o "stosowną reakcję". Wiem, że nastąpi, bo wójt Andrzej Dycha jest niezwykle wyczulony na zaśmiecanie środowiska. Poznałem go przed kilku laty, gdy zorganizował wiosenną akcję sprzątania poboczy i rowów drogi prowadzącej do Dąbrowy. Powiedział wtedy parę gorzkich słów pod adresem tych, którzy wyrzucają odpady, gdzie popadnie.


Niedawno napisałem też artykuł o znaczących podwyżkach opłat za wywóz odpadów komunalnych we wszystkich gminach powiatu bartoszyckiego. Są one szczególnie wysokie w gminie Bartoszyce. To moje "znalezisko" jest jednym z elementów tej podwyżki - drodzy mieszkańcy.

Jeśli teren jest gminny to pewnie jeszcze dziś odpowiednia firma zabierze te odpady i przekaże do utylizacji. To oczywiście kosztuje. Pewnie kilkaset złotych. To na pewno nie jest jedyne takie miejsce, które wymaga podobnej interwencji. W innym miejscu też śmieci zabierze firma na zlecenie urzędu. A jeśli gmina za coś płaci to płacą za to wszyscy jej mieszkańcy. Proste?!

ANDRZEJ GRABOWSKI
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


AKTUALIZACJA
Z Urzędu Gminy Bartoszyce otrzymaliśmy mail o następującej treści:

"W nawiązaniu do przesłanej wiadomości informuję, że dnia 28 marca przeprowadzono lustrację miejsca nielegalnego złożenia odpadów - styropianu. Prace porządkowe związane z uprzątnięciem nielegalnego składowiska zostaną zlecone firmie odbierającej odpady. Dziękuję za informację. S. Kołodko"

Jak z tego wynika teren nalezy do gminy Bartoszyce i koszt zutylizowania odpadów - tak jak pisałem w felietonie - obciąży ostatecznie wszystkich mieszkańców gminy Bartoszyce.

A. Grabowski

Z inspiracji jednego z komentujących, który wysnuł błędny wniosek, że mieszkańcy wyrzucają śmieci, gdzie popadnie, bo... nastąpiły drakońskie podwyżki opłat za odbiór odpadów np. w gminie Górowo Iławeckie postanowiłem mój felieton zilustrować ulotką wydaną przez gminę Górowo Iławeckie.

Są w niej opisane przyczyny podwyżki. Warto przy tym zauważyć, że mieszkańcy każdej z gmin powiatu bartoszyckiego ponoszą opłaty od ilości osób zamieszkałych w domu lub mieszkaniu a nie od ilości odpadów, które są od nich odbierane.Polecam też bardzo szczegółowy tekst dotyczący podwyżek opłat w gminie Bartoszyce

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (11) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ZamowMariana.pl #2707387 | 89.64.*.* 1 kwi 2019 10:05

  Dokładnie. Gmina zapłaci, czyli my, firmie: https://zamowmariana.pl/ za likwidację dzikiego wysypiska. Ale irytujące jest również to, że stoi pusty kosz w parku, a obok leży kupa śmieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. bah #2705846 | 79.190.*.* 28 mar 2019 23:46

  jak tępym głąbem trzeba być żeby robić takie rzeczy ???

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Wyborca #2705747 | 82.145.*.* 28 mar 2019 20:26

  Takie widoki w okolicach Bartoszyc to norma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Rodnowianin #2705705 | 83.28.*.* 28 mar 2019 19:17

  Droga do Rozmowa....cześć to jakiegoś sprzętu AGD....A teraz jeszcze i butelki i to nie mało...może p.soltys i radny w jednej osobie też by zareagował.....

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. voh #2705681 | 5.173.*.* 28 mar 2019 18:14

   jak już Pan redaktor tropi śmieciarzy to zapraszam na ulice Wiejską od października leza na poboczu wory ze smieciami.Pan Wójt codziennie jedzie ta ulicą do pracy i z pracy i nie reaguje co prawda jest to prawdopodobnie teren miasta ,ale chyba może poinformować miejskich o balaganie

   ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (11)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages