Wtorek, 29 września 2020. Imieniny Michaliny, Michała, Rafała

Komunikat Sądu Okręgowego w Olsztynie. Sąd odwoławczy zajmie się apelacją w sprawie mechanika spod Bartoszyc

2018-11-18 10:06:19 (ost. akt: 2018-11-18 11:15:08)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

W dniu 15 listopada 2018 r. do Sądu Okręgowego w Olsztynie wpłynęło pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Bartoszycach o cofnięcie apelacji w sprawie mechanika obwinionego o niewystawienie klientowi paragonu za wymianę żarówki.

Urząd Skarbowy w Bartoszycach na początku br. skierował do Sądu Rejonowego w Bartoszycach wniosek o ukaranie Cezarego S., mechanika spod Bartoszyc.


Cezary S. został obwiniony o to, że w dniu 24 listopada 2017 r. w warsztacie samochodowym dokonał sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej usługi polegającej na wymianie żarówki w pojeździe (tj. o wykroczenie skarbowe z art. 62 §5 kks w zw. z art. 62 §4 kks).

Sąd Rejonowy w Bartoszycach wyrokiem nakazowym z dnia 27 kwietnia 2018 r. uznał Cezarego S. za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu, ale odstąpił od wymierzenia mu kary.

Urząd Skarbowy w Bartoszycach wniósł sprzeciw od powyższego wyroku, wobec czego sprawa została rozpoznana na zasadach ogólnych i skierowana na rozprawę.

Wyrokiem z dnia 12 września 2018 r. Sąd Rejonowy w Bartoszycach uznał Cezarego S. za winnego wykroczenia skarbowego, ale i tym razem odstąpił od wymierzenia kary, a także zwolnił oskarżonego od zapłaty kosztów sądowych.

Sąd Rejonowy uznał, że sprawa Cezarego S. jest wypadkiem zasługującym na szczególne uwzględnienie.

Wykroczenia dopuściła się osoba o niewielkiej wiedzy zakresu prawa podatkowego, nieprzeszkolona w zakresie obsługi fiskalnej klientów warsztatu samochodowego. Co więcej, w chwili przybycia kontroli Urzędu Skarbowego właściciel warsztatu opuszczał go dokonując wcześniej stosownego bilansu dnia.

W warsztacie pozostał tylko oskarżony, który, co należy podkreślić nie tylko wykonał usługę, ale także z własnych zapasów przełożył brakującą żarówkę.

W ocenie Sądu na częściowe zrozumienie może zasługiwać postępowanie obwinionego – chęć udzielenia pewnej formy pomocy dwóm podróżującym kobietom za symboliczną kwotę 10 zł (w tym z uwzględnieniem ceny samej żarówki), przy czym należy mieć na uwadze, że usługa taka w serwisie kosztuje znacznie drożej.

Sąd Rejonowy dokonując całościowej oceny zachowania obwinionego wskazał, że dopuścił się on czynu społecznie szkodliwego, lecz szkodliwość tego czynu nie jest znaczna.

Ponadto Sąd wziął pod uwagę, że obwiniony jest osobą niekaraną i cieszącą się dobrą opinią. Wyżej wymienione okoliczności skłoniły Sąd do odstąpienia od wymierzenia mu kary.


Należy spodziewać się, że ostateczną decyzję sądu odwoławczego w tej sprawie poznamy w dniu 20 listopada 2018 r.

Sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie
Olgierd Dąbrowski-Żegalski
Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olo smolo #2633914 | 188.146.*.* 29 lis 2018 14:43

  A ja kocham Urzad Skarbowy. Boje sie...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ani #2627332 | 31.0.*.* 20 lis 2018 00:29

  A w Olsztynie, w toalecie na dworcu paragonu nie dają.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Polack #2626956 | 83.10.*.* 19 lis 2018 14:46

  Cała Polska współczuje Bartoszycom.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. londyńczyk #2626949 | 88.220.*.* 19 lis 2018 14:41

  Pani naczelnik powinna zapłacić za procesy z własnej kieszeni a nie z kieszeni podatników.Oczywiście powinna stracić stanowisko ,a dwie paniusie ,na zieloną trawkę, ale najpierw jedna nagrodzić mandatem za jazde niesprawnym samochodem...

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Idźmy dalej tym tropem #2626925 | 5.172.*.* 19 lis 2018 14:12

   Jadę samochodem i zabieram dwie autostopowiczki. Po przyjeździe panie chcą mi dać dychę, ja wolę w ,,naturze". Zgadzają się. Czy to jest ,,czyn społecznie szkodliwy" ? I kto komu ma wystawić paragon?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (32)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages