Niedziela, 17 lutego 2019. Imieniny Donata, Gizeli, Łukasza

Strażacy pokazywali, jak ratować osobę, pod którą załamał się lód. ZDJĘCIA, FILM

2018-01-19 12:41:58 (ost. akt: 2018-01-19 13:13:14)

Autor zdjęcia: Grze

Jak można pomóc osobie, która weszła na lód, a ten pod nią się załamał? Pokazywali to i omawiali strażacy z Bartoszyc podczas specjalnego pokazu na jeziorku "mleczarskim".

Co prawda pokaz dotyczył ratowania kogoś, pod kim załamał się lód na zbiorniku wodnym, ale przesłanie piątkowej akcji było jasne i podkreślane przez strażaków kilka razy - nie wchodzimy zimą na lód!

- Nie wiemy, jakiej lód jest grubości. W jednym miejscu może mieć 20 centymetrów, a zaraz obok 2, bo wypłukała go woda. Nie wiemy, czy ktoś wcześniej nie zrobił przerębla i lód może dopiero co się pojawił - przestrzegał prowadzący pokaz Bartłomiej Chilmanowicz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach.

Podobny pokaz strażacy przeprowadzili niemal dokładnie rok temu. Jak i wtedy, tak i teraz zorganizowany był z myślą o zaczynających właśnie ferie dzieciach i młodzieży.

Scenariusz również był podobny. Najpierw strażacki pozorant, ubrany w wypornościowy skafander, "wpadł" do przerębla. Pokazał zebranym na brzegu, w jaki sposób można spróbować wydostać się samemu.

Jak to zrobić? Nie należy wykonywać gwałtownych ruchów. Próbujemy położyć się na lodzie i wyczołgać z pułapki. Cały czas się czołgając podążamy następnie w kierunku brzegu.

Jak podkreślali strażacy, należy wykonać ze dwie próby wydostania się samemu. Jeśli się nie powiodą, powinniśmy chwycić się lodu i czekać na ratunek. Dalsze próby mogą bowiem kosztować nas zbyt dużo sił.

Strażacy pokazali kilka sposobów ratowania osoby, pod którą załamał się lód. Jeśli to możliwe, można rzucić jej linę, związane ubrania, podać długi kij. Przy czym koniecznym jest zadbanie również o swoje bezpieczeństwo.

Podczas pokazu jedna z dziewcząt obserwujących wydarzenia na zamarzniętym jeziorku "mleczarskim" pokazała wszystkim, jak należy zachować się i co mówić, kiedy dzwonimy do straży pożarnej po pomoc.W dalszej części strażacy pokazywali, w jaki sposób sami działają w takich wypadkach. Przy czym dla nich nie był to jedynie pokaz, a kolejna okazja do przeprowadzenia ćwiczeń. Dlatego wszystko robili zgodnie z odpowiednimi procedurami ratunkowymi. Z okazji skorzystali strażacy z KP PSP oraz Wojskowej Straży Pożarnej. Podobne ćwiczenia mają mieć miejsce na jeziorku "mleczarskim" także w sobotę 20 stycznia.Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.pl
Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages