Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Podziel się:

Podziel się:

Wizyta w Izbie Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego

Nietypową wycieczkę odbyli w piątek 16 listopada uczniowie Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach. Tym samym sprawdziło się stare polskie przysłowie „Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie ,co posiadacie.”

Nie wszyscy zapewne wiedzą, że tuż za miedzą, bo w Rogóżu koło Lidzbarka Warmińskiego znajduje się Izba Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Po przyjechaniu na miejsce, uczniów powitał pan w mundurze stylizowanym na oryginalny mundur marszałka. Pan Józef Zysk, bo o nim mowa, założyciel izby okazał się skarbnicą wiedzy na temat naczelnika państwa. Zgromadzone w muzeum zdjęcia, dokumenty, eksponaty dotyczące nie tylko życia politycznego, ale także prywatnego potrafił szczegółowo omówić. Trzy pomieszczenia w zwykłym wiejskim domu wypełnione zostały pamiątkami, związanymi z życiem marszałka i naszą burzliwą przeszłością. W podziękowaniu za żywą lekcję historii, dokonaliśmy wpisu do księgi pamiątkowej, życząc gospodarzowi sukcesów w krzewieniu ducha patriotyzmu w młodym pokoleniu. Takie spotkanie z prawdziwą historią było kolejnym elementem uświetniającym obchody setnej rocznicy odzyskania przez nasz kraj niepodległości.
Po wizycie w izbie pamięci w Rogóżu pojechaliśmy do kina, gdzie dzieciaki mogły przenieść się w czasie i przestrzeni oglądając piękny, wzruszający film „Dziadek do orzechów”.
K. Aleksandrowicz

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Marek Kirkuć oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Wizyta w Izbie Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego
Oceń artykuł:

(0)