Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Podziel się:

Podziel się:

Przedszkolaki z Galin pieką chleb

16 października obchodzony jest Światowy Dzień Chleba, ustanowiony przez Międzynarodowy Związek Piekarzy i Cukierników.

Chleb od tysięcy lat jest jednym z podstawowych elementów naszej diety. Mimo tego, iż jego wygląd, właściwości i sposób pieczenia zmieniały się na przestrzeni wieków, nadal stanowi on ważną rolę obrzędową wielu kultur.
W ten przepiękny, jesienny dzień dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach mogły spróbować swoich sił w roli piekarzy chleba. Przedszkolaki obserwowały proces mycia pieca oraz wkładania i wyjmowania wypieków. Uwadze dzieci nie umknął również fakt wysokiej temperatury, do jakiej nagrzewa się piec. Należy podkreślić, że piec do pieczenia chleba powstał w Galinach dzięki środkom pozyskanym przez Stowarzyszenie Przyjaciół Galin „Nasze Galiny”. Było to ogromną atrakcją dla wszystkich przedszkolaków. Zanim dzieci przystąpiły do pracy, zapoznały się jednak z historią chleba, procesem jego powstawania oraz rodzajem dodatków stosowanych do jego wypieku. W taki właśnie sposób uczniowie mogli spróbować chleba z żurawiną, śliwką, pestkami dyni czy słonecznikiem. Że nie samym chlebem człowiek żyje, dzieci własnoręcznie robiły i ozdabiały pyszne, chrupiące bułeczki z makiem posmarowane masłem i dżemem z własnych domowych spiżarni. Skradły one serce nawet najmłodszych przedszkolaków, które ze smakiem zajadały się wypiekami jeden za drugim. Tym pysznym akcentem dzieci zakończyły Światowy Dzień Chleba, który na pewno zostanie w ich pamięci przez długi czas.


Jolanta Topczyłko
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Marek Kirkuć oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Przedszkolaki z Galin pieką chleb
Oceń artykuł:

(0)