środa, 24 października 2018. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Podziel się:

Podziel się:

„Kostek z klasą” u dzieci w Galinach

W czwartkowy, listopadowy poranek uczniów oddziału przedszkolnego oraz klas I-III w Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Galinach odwiedziła studentka kierunku lekarskiego Karina Topczyłko wraz z akcją „Kostek z klasą”.

Dla najmłodszych „Kostek z Klasą” to przede wszystkim kształtowanie prawidłowych, zdrowych nawyków wśród dzieci w zakresie racjonalnego odżywiania oraz prowadzenia aktywnego trybu życia. Osteoporoza jest częstym schorzeniem występującym zwykle w zaawansowanym wieku. Jednak jej początków należy doszukiwać się w fazie rozwoju fizycznego dziecka, kiedy to układ kostny jest intensywnie rozbudowywany. Ważne jest więc by uświadamiać już tak młodych ludzi, co zrobić by wzrost kośćca był najbardziej efektywny i w przyszłości niezagrożony osteoporozą.
Po krótkiej prelekcji odnośnie budulców kości uczniowie mieli za zadanie ułożyć z rozsypanki układ szkieletowy człowieka. Następnie z pomocą swoich wychowawców dzieci przyporządkowały nazwy kości do ułożonego obrazka. Po wykonaniu zadania studentka sprawdziła, czy uczniowie potrafią wskazać, z jakich kości składa się ich ciało. Następnym elementem lekcji było ułożenie piramidy żywienia według nowych wytycznych WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia. Nasz gość przygotował dzieciom kopertę z elementami piramidy żywienia, które po wylosowaniu każdy z uczniów miał przykleić do odpowiedniego poziomu piramidy. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było to, że w obecnej piramidzie żywienia podstawę stanowi aktywność fizyczna. Po tym nadszedł czas na rozwiązanie testu z wiedzy, które wszystkie grupy rozwiązały rewelacyjnie. Aby zachęcić uczniów do spożywania produktów mlecznych bogatych w wapń, studentka wraz z wychowawcami przygotowała mleko, które uczniowie wypili przez słomki nadające mleku smak czekoladowy, truskawkowy lub waniliowy. Jest to świetna alternatywa, gdy nasze dzieci niechętnie sięgają po nabiał. Dwugodzinna wizyta zakończyła się czytaniem przez studentkę opowiadania o Kostku.

Napisała i foto Jolanta Topczyłko
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Marek Kirkuć oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: "Kostek z klasą" u dzieci w Galinach
Oceń artykuł:

(0)