Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Świętowanie przez działanie

Tak wyglądały obchody 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSP w Sępopolu.

Świętowanie przez działanie. Tak wyglądały obchody 100-nej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w ZSP w Sępopolu. Rozpoczęły się już w styczniu, kiedy gimnazjaliści zaprezentowali swoje projekty uczniowskie: „Jak można uczcić 100-tną rocznicę?”, „Czy współcześnie można być patriotą?.
W maju w ramach nie zabrakło konkursów upamiętniających tę ważną rocznicę. Były to: konkurs fotograficzno-plastyczny „Tu zaczyna się moja Ojczyzna”, konkurs na „Biało- czerwony gadżet”, międzyklasowy konkurs na najciekawsze hasło i plakat „Czym dla mnie jest Ojczyzna”, quiz „Moja mała i wielka Ojczyzna”. W ten sposób nasza szkoła włączyła się w XX Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny pod hasłem „Rodzina Dom Ojczyzna”.
W ostatnim czasie działania nabrały tempa. Rozpoczął je międzyklasowy turniej pod hasłem „Kocham Cię Ojczyzno!”. Rywalizowały w nim drużyny klas V-VII z wychowawcami. Nie obyło się bez emocji, bowiem zadania były różnorodne i interesujące. Zawodnicy musieli rozpoznać miejsca pamięci narodowej, sylwetki wybitnych Polaków oraz po dźwiękach melodii polskie pieśni patriotyczne. Musieli wykazać się wiedzą o Polsce współczesnej. Nie zabrakło konkurencji manualnych, w których zespoły wykonywały biało-czerwone chorągiewki i kotyliony. Kiedy uczestnicy przygotowywali kotyliony widownia bawiła się śpiewając karaoke „Kocham Cie Polsko?”. Zwycięzcą turnieju została klasa V b.
Następnie, cytując Świętego Augustyna „Śpiew to wyraz radości, a ściśle mówiąc – wyraz miłości”, pośpiewaliśmy Ojczyźnie, bowiem odbyła się Polskowizja czyli szkolny konkursu pieśni patriotycznej. Wzięły w nim udział klasy IV-VIII. W repertuarze znalazły się, m.in. utwory „Wojenko, wojenko”, „Ułani”, „O mój rozmarynie”, „Ten ostatni mazur”... Każda prezentacja ocenianiana była przez jury składające się z przedstawicieli poszczególnych klas i nauczycieli. Oczywiście nie można było głosować na swoją klasę. Wszystkie występy były na wysokim poziomie. Najwięcej punktów przyznano klasie VII b i to ona zdobyła nagrodę główną.
Do kolejnego działania dla Niepodległej zainspirował nas jeden z programów telewizyjnych. Postanowiliśmy przeprowadzić, wykorzystując technologię informacyjno- komunikacyjną, Wielki Test Wiedzy pod hasłem „Polskie drogi do niepodległości”. Do udziału zaprosiliśmy reprezentacje szkół gminnych, lokalnych instytucji. Ostatecznie do rywalizacji stanęły zespoły ze szkół podstawowych z Dzietrzychowa, Ponik, Sępopola, Urzędu Miejskiego, miejscowej Placówki Straży Granicznej oraz radni samorządowi. Konkurs składał się z czterech etapów. Drużyny musiały wykazać się znajomością przebiegu powstania kościuszkowskiego, listopadowego, styczniowego oraz sprawą polską w czasie pierwszej wojny światowej. Między poszczególnymi etapami jeszcze raz zaprezentowały się klasy, które otrzymały najwięcej głosów podczas szkolnej Polskowizji. Największą wiedzą i szybkością udzielanych odpowiedzi wykazały się reprezentantki Urzędu Miejskiego panie Magdalena Puciato i Iwona Olechowska Piluk. To one zwyciężyły i odebrały nagrodę z rąk p. Burmistrz Ireny Wołosiuk.
Równolegle do tych działań najstarsze klasy (VIII SP i III G) pracując metodą projektu przygotowały interesujące prace na temat: „Moja Ojczyzna-Każdy patriota te utwory zna”. Można je zobaczyć na wystawach znajdujących się na szkolnych korytarzach.
Zwieńczeniem naszych działań był piątkowa akademia, która rozpoczęła się o 11.11 wspólnym śpiewaniem Mazurka Dąbrowskiego. Następnie głos zabrali czwartoklasiści, którzy zaprezentowali młodszym i starszym kolegom montaż słowno-muzyczny prezentujący najważniejsze wydarzenia związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.
Pamiątką naszych działań DLA NIEPODLEGŁEJ jest Drzewko Wolności posadzone przez społeczność szkolną przed budynkiem szkoły tuż po akademii.
Jeśli jesteście ciekawi naszych działań zapraszamy do lektury blogu https://100rocznica.blogspot.com/

Społeczność ZSP w Sępopolu
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: E.D. oraz opublikowany na portalu Sępopol: Świętowanie przez działanie
Oceń artykuł:

(0)