środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Podziel się:

Podziel się:

Koncert Olsztyńskiego Chóru Collegium Baccalarum

Bartoszycki Dom Kultury oraz Parafia św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach serdecznie zapraszają 24 września 2017 r. o godz. 13:50 do Kościoła św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej na koncert Olsztyńskiego Chóru Collegium Baccalarum. Wstęp na koncert jest bezpłatny.

Olsztyński Chór Collegium Baccalarum jest IV Oddziałem Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Pojezierze" od marca 1993 r.
Obecnie zespół składa się z ok. 35 osób różnych profesji, m.in. nauczycieli, prawników, lekarzy, menadżerów. Jest to chór amatorski, działa na rzecz upowszechniania kultury muzycznej w środowisku lokalnym i nie tylko.

Zespół wykonuje utwory polskich i obcych kompozytorów. Wśród nich są pieśni staropolskie, religijne, ludowe oraz kompozycje współczesne.

Chór powstał w październiku 1987 roku. Jego założycielami byli: Lechosław Ragan - twórca kilku olsztyńskich chórów, wówczas kierownik katedry wychowania muzycznego WSP oraz nauczycielki Janina Rusak i Barbara Rytwińska. Początkowo zespół działał pod patronatem ZNP i Kuratorium Oświaty w Olsztynie. W jego skład wchodzili głównie nauczyciele i ich rodziny. Z biegiem lat skład i rola chóru nieco zmieniły się.

Od roku 1997 r. chórem dyryguje dr Agata Wilińska. Od czasu objęcia przez nią dyrygentury, niewątpliwie można mówić o "złotym wieku" Collegium Baccalarum, bowiem większość nagród i wyróżnień chór zdobył w czasie jej dyrygentury.

Dotychczas zespół dał przeszło 350 koncertów w Polsce i za granicą. Chór koncertował m.in. Belgii w 1990 r. i 1992 r. oraz we Francji w 1994 r., 2002 r. i 2014 r.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Bartoszycki Dom Kultury oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Koncert Olsztyńskiego Chóru Collegium Baccalarum
Oceń artykuł:

(0)