Piątek, 7 sierpnia 2020. Imieniny Donaty, Olechny, Kajetana

Podziel się:

Podziel się:

Ukraińskie spotkania teatralne w Bartoszycach po raz jedenasty

Obserwując dzisiejszą młodzież, wydawać by się mogło, że teatr jako forma rozrywki i możliwość spędzania wolnego czasu nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś. Otóż nie! Stereotyp ten łamią grupy teatralne z Warmii i Mazur, które wzięły udział w XI Wojewódzkim Przeglądzie Małych Form Teatralnych „Ja i mały Teatr”.

Wydarzenie miało miejsce 26 października 2019 r. w Bartoszyckim Domu Kultury i zostało zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz Stowarzyszenie Absolwentów, Sympatyków i Przyjaciół Szkoły „Kałyna” w ramach zadania publicznego pn. „Spotkania Teatralno-Poetyckie 2019” wspieranego przez Burmistrza Miasta Bartoszyce Piotra Petrykowskiego.
W XI spotkaniu „Ja i mały teatr” udział wzięło siedem grup teatralnych z międzyszkolnych i szkolnych zespołów nauczania języka ukraińskiego w: Giżycku, Pozezdrzu Toprzynach, Sobiechach, kabaret „Horpynka z Elbląga, a także zespoły „Mali spiwaky”, „Zirońky” i solistka Maria Sycz ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Łesi Ukrainki z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach.
Wszystkie występy cieszyły się wielkim uznaniem wśród widzów, o czym świadczyć mogły gromkie brawa. Charakteryzowały się rzetelnym przygotowaniem, ciekawym repertuarem, pomysłowymi atrybutami i scenariuszami. Młodzi aktorzy porwali serca i zawładnęli emocjami odbiorców.
Komisja w składzie: przewodnicząca Zofia Bryl – przyjaciel szkoły, Mirosława Stepaniuk i Oksana Koryśko – nauczycielki w szkole gospodarzy, zdecydowała przyznać tytuł laureata wszystkim grupom, a spośród młodych adeptów sztuki wyłonić: najlepszą aktorkę, którą została Ksenia Petiuk z grupy teatralnej „Wesełka” z Międzyszkolnego Punktu Nauczania Języka Ukraińskiego i Religii Grekokatolickiej w Giżycku i Pozezdrzu (uczniów przygotowała s. Franciszka Oresta Sałamaszek) oraz najlepszego aktora Piotra Stołycię z grupy kabaretowej „Horpynka” z Elbląga (uczniowie pracują pod opieką Andrzeja Śmigielskiego).
Ceremonii wręczenia dyplomów i nagród dokonał obecny podczas przedsięwzięcia włodarz Miasta Bartoszyce oraz dyrektor bartoszyckiej szkoły ukraińskiej.
XI Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych „Ja i Mały Teatr” nie odbyłby się, gdyby nie nauczycielki Danuta Głuszko i Anna Dąbrowna, które koordynowały całe przedsięwzięcie oraz Lubomira Tchórz - dyrektor bartoszyckiej ukraińskiej szkoły i jednocześnie doradca metodyczny w zakresie języka ukraińskiego w Warmińsko-Mazurskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie, stale wspierająca projekt „Ja i mały Teatr”.
Za udział w naszym przedsięwzięciu i każde wsparcie gorąco wszystkim dziękujemy.

Oksana Koryśko

Fotografie: Lubomira Tchórz i Mirosław DrozdArtykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Lubomira Tchórz oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Ukraińskie spotkania teatralne w Bartoszycach po raz jedenasty
Oceń artykuł:

(0)