Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Podziel się:

Podziel się:

PŁOMIEŃ BRATERSTWA Bartoszyce - Górowo Iławeckie

Chociaż od przedsięwzięcia pod nazwą „Płomień Braterstwa” minęło kilkanaście dni, to warto przypomnieć o tej ważnej inicjatywie ogólnopolskiej, celem której było przywrócenie pamięci o żołnierzach Ukraińskiej Republiki Ludowej, którzy w wojnie 1920 r. razem z Wojskiem Polskim bronili Polski przed Armią Czerwoną i okazali się godnymi zaufania sojusznikami, gdyż do końca walczyli za wolność Polski. W kilkudziesięciu miejscach w całej Polsce harcerze oraz skauci ukraińscy wraz z członkami lokalnych społeczności zapalili znicze na grobach żołnierzy ukraińskich, którzy w 1920 r. razem z Polakami bronili kraju przed bolszewicką Rosją.


14 sierpnia 2019 r. w przeddzień rocznicy zwycięskiej dla Polski Bitwy Warszawskiej, zwanej zwyczajowo „Cudem nad Wisłą”, harcerze i zuchy z Bartoszyc i Górowa Iławeckiego, ukraińscy płastuni, uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 8 z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach oraz społeczność Bartoszyc i Górowa Iławeckiego uczcili pamięć polskich i ukraińskich żołnierzy, którzy oddali życie, broniąc niepodległości Polski w czasie wojny polsko-bolszewickiej.
Płomień Braterstwa został zapalony na starym cmentarzu w Górowie Iławeckim nad grobem Maksyma Maruszeczki, żołnierza armii Semena Petlury oraz sanitariuszki Sofiji Maruszeczko. Modlitwie przewodniczył ksiądz Dmytrij z grecko-katolickiej parafii.
Uroczyste złożenie kwiatów, zapalenie zniczy, odśpiewanie dwóch hymnów Polski i Ukrainy oraz odczytanie przesłania na mogile żołnierza ukraińskiego, a także stworzenie kręgu „Iskra przyjaźni” miało również ważny aspekt wychowawczy dla młodego pokolenia Polaków i Ukraińców, a mianowicie uświadomienie, iż budowanie wspólnej przyszłości powinno odbywać się na pozytywnych momentach w naszej historii, dobrych relacjach polsko-ukraińskich oraz wzajemnej życzliwości.
Lubomira Tchórz

Fotografie: Roksana i Lubomira TchórzArtykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Lubomira Tchórz oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Płomień Braterstwa: Bartoszyce - Górowo Iławeckie
Oceń artykuł:

(0)