Czwartek, 24 października 2019. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Podziel się:

Podziel się:

„Spotkania teatralno-poetyckie 2018”

Stowarzyszenie „Kałyna” we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 8 z UJN w Bartoszycach zakończyło realizację kolejnego projektu edukacyjnego pn. „Spotkania teatralno-poetyckie 2018”.

Przedsięwzięcie realizowane było w dwóch tematycznych modułach. 18 maja 2018 r. odbył się IX Ogólnopolski a XIV Wojewódzki Konkurs Recytatorski pn. „Poznaj nasz Kraj”, w którym wzięło udział 41 uczniów gimnazjum pod opieką 16 nauczycieli humanistów.
Natomiast 26 października 2018 r. miał miejsce jubileuszowy X Wojewódzki Przegląd Małych Form Teatralnych pn. „Ja i mały teatr”, podczas którego zaprezentowało się 14 grup teatralnych (152 uczestników) z takich miejscowości jak: Wydminy, Budry, Sobiechy, Kandyty, Toprzyny, Bartoszyce, Olsztyn.
W celu uświetnienia jubileuszowego przedsięwzięcia teatralnego została zaproszona 30-osobowa grupa dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły z Suchopołowy (Ukraina, obwód czernihowski), która zaprezentowała piękny spektakl na motywach Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”.
Wystąpienia teatralne o różnej tematyce cieszyły się dużym zainteresowaniem widzów i nagradzane były gorącymi brawami. W związku z małym jubileuszem komisja konkursowa zdecydowała nagrodzić wszystkie grupy tytułem laureata.
Ponadto wyróżnione zostały najlepsze kreacje aktorskie. Liliana Sierant z Toprzyn, Kinga Gałan z Kandyt, Andrij Dańków i Julian Kędzierski z Bartoszyc, Orina Szczerbik z Olsztyna otrzymały nagrody za najlepsze role aktorskie w prezentowanych spektaklach.
Teatralne spotkanie od dziesięciu lat cieszy się dużym zainteresowaniem. Zaś bartoszycka scena niejednokrotnie gościła uczestników z wielu szkół województwa warmińsko-mazurskiego, a także grupy teatralne z Warszawy, Ukrainy i Rosji. Szczególne podziękowania należą się uczniom i nauczycielce Nadiji Ortyńskiej z Kandyt za coroczny udział w przeglądzie teatralnym.
Przedsięwzięcie wspiera rozwój zainteresowań ukraińską poezją i sztuką teatralną oraz jest doskonałą okazją do integracji młodego pokolenia w wielokulturowym regionie Warmii i Mazur. Ponadto przynosi nieocenione korzyści dla młodego pokolenia Polaków i Ukraińców związane z wzajemnym poznawaniem, a także rozwijaniem pozytywnych postaw związanych z tolerancją, otwartością i patriotyzmem.
„Spotkania teatralno-poetyckie 2018” realizowane było w ramach zadania publicznego (Wspieranie rozwoju tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych) ze wsparciem finansowym Burmistrza Miasta Bartoszyce Piotra Petrykowskiego.
Coroczna obecność Burmistrza Miasta Bartoszyce lub jego przedstawicieli, zaproszonych gości, a także liczna widownia świadczą o dużym zainteresowaniu taką forma aktywności kulturalnej, zaś Bartoszyce są przykładem miasta, które wzorowo wspiera działalność stowarzyszeń i organizacji mniejszości narodowych, a tym samym promuje markę miasta jako „miasto trzech kultur”.
Wszystkim uczestnikom, wolontariuszom i sponsorom gorąco dziękujemy za udział w kolejnym naszym przedsięwzięciu, które posłużyło integracji dzieci i młodzieży pochodzącej z różnych środowisk i różnych narodowości oraz promocji kultury ukraińskiej w wielokulturowym środowisku bartoszyckim jak również w województwie warmińsko-mazurskim.


Lubomira Tchórz

Fotografie: Mirosław Drozd
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Lubomira Tchórz oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: „Spotkania teatralno-poetyckie 2018”, czyli kolejny projekt SP nr 8
Oceń artykuł:

(0)