środa, 17 października 2018. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Podziel się:

Podziel się:

Partnerska wizyta przyjaciół z Ukrainy w Szkole Podstawowej im. Łesi Ukrainki w Bartoszycach

23 listopada Szkoła Podstawowa z Ukraińskim Językiem Nauczania nr 8 im. Łesi Ukrainki w Bartoszycach w ramach projektu „PerŁYNA- Ukraina” - z polską i ukraińską kulturą za pan brat” przyjęła do siebie jedenastoosobową wymianę uczniów z Suchopołowiańskiej szkoły w obwodzie czernihowskim na Ukrainie. Bardzo wiele osób zaangażowało się w nasz projekt, aby dzieci jak najlepiej wspominały czas spędzony w Polsce. Po długiej 30- godzinnej podróży młodzież w końcu dotarła na miejsce. Od rana poznawali oni naszą szkołę, nauczycieli i uczniów.

Wieczorem goście z Ukrainy wyruszyli na spacer po naszym mieście. Odwiedzili różne ważne miejsca, pomniki i zabytki Bartoszyc. Bardzo gorąco przyjęli ich harcerze w Hufcu ZHP Bartoszyce. Cieszyli się oni ze spotkania z przyjaciółmi z letniego obozu harcerzy polskich i ukraińskich płastunów.
Kolejnego dnia, 24 listopada, wspólnie odznaczyliśmy smutną I pamiętną dla wszystkich Ukraińców i nie tylko rocznicę Głodomoru w latach 1932- 33. Uczniowie naszej szkoły i przyjaciele z Ukrainy przedstawili refleksyjne, smutne artystyczne programy. Oprócz śpiewu i gry aktorskiej pojawiły się też elementy tańca o symbolicznej wymowie – cierpiącej Ukrainy.
W sobotę wszyscy spotkaliśmy się w naszej szkole, aby uczestniczyć w różnych ciekawych warsztatach m.in. z pierwszej pomocy przedmedycznej. Dla uczniów z Ukrainy były to niezwykłe warsztaty, dające wielką korzyść, gdyż poznali podstawowe zasady udzielania pomocy w nagłych sytuacjach.
Po południu nasi uczniowie zabrali przyjaciół z Ukrainy do swoich domów i razem z nimi przyjemnie spędzili niedzielę według indywidualnego programu rodzin, które z wielką gościnnością przyjęły ukraińskie dzieci. Za to już w poniedziałek wypoczęci i pełni energii wyruszyliśmy do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie obejrzeliśmy cerkiew oraz zamek. Nasi goście byli zachwyceni wizytą w Termach Warmińskich.
Po powrocie do Bartoszyc zjedliśmy pyszną pizzę w restauracji ARDI i wróciliśmy do naszych domów, aby nabrać energii na kolejny długi dzień pełen wrażeń.
Ostatniego dnia naszego projektu podsumowaliśmy to co udało nam się zrobić. Wszyscy uczestnicy wymiany zaprezentowali wspólny taniec przygotowany pod opieką gimnazjalistek: Katarzyny Dąbrownej i Natalii Łatanyszyn. Za ich wkład bardzo dziękujemy.
Uczniowie z Ukrainy na pożegnanie podarowali nam program o patronce naszej szkoły poetce Łesi Ukraince i o Ukrainie. Byliśmy zachwyceni również układami tanecznymi zaprezentowanymi przez gości. Oczywiście były podziękowania i podarunki na pamiątkę pobytu w naszej szkole.
Uczestnicy wymiany ostatnią noc spędzili nietypowo, a mianowicie w szkole na śpiewie, tańcu i zabawie razem z polskimi partnerami wymiany. I chociaż była to noc nie przespana, to na pewno pozostanie długo w pamieci. Kolejnego poranka niestety musieliśmy już pożegnać naszych gości z Ukrainy. Ta wymiana z pewnością pozostawiła po sobie wiele pięknych wspomnień i znajomości. Już nie możemy się doczekać naszego majowego spotkania tym razem w szkole w Suchopołowie.
Kinga Bącik, ucz. kl. II gimnazjum
fotografie Mirosław Drozd
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Lubomira Tchórz oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: Partnerska wizyta przyjaciół z Ukrainy w Szkole Podstawowej im. Łesi Ukrainki
Oceń artykuł:

(0)