Niedziela, 20 października 2019. Imieniny Ireny, Kleopatry, Witalisa

Podziel się:

Podziel się:

Współpraca Polsko-Niemiecka w Sępopolu obchodziła swoje 25-lecie.

Rozmawiali po angielsku, niemiecku i po polsku, trochę pomagając sobie gestami. W Sępopolu od 8-15 lipca br. odbywało się letnie spotkanie 20-osobowej grupy młodzieży z Niemiec. Byli to uczniowie w wieku 12-16 lat ze szkół w Lägerdorf i okolic. Z tym miastem Sępopol ma umowę partnerską już od 25 lat. Wydarzenie dofinansowuje Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży.

Uczestnikom projektu zapewniliśmy bogaty program wypoczynku, w którym nie było czasu na nudę. Odbyło się wiele wycieczek i atrakcji które zapewniały codzienną zabawę i integrację na której najbardziej nam zależało. Młodzież uczyła się nie tylko języków ale poznawała nasz region od strony historycznej, fauny i flory, czy też uczyła się zwyczajów i tradycji obu państw.
Dzięki zrealizowanemu programowi wymiany osiągnięto cel - pogłębienie więzi pomiędzy polską i niemiecką młodzieżą, Niemieccy uczniowie poznali cząstkę historii i kultury polskiej, codzienność i zwyczaje mieszkańców Sępopola. Młodzież szybko uświadomiła sobie, że ma podobne zainteresowania, upodobania muzyczne, styl ubierania i sposoby spędzania czasu wolnego. Coraz mniejszą barierę stanowił język, niewidoczne były uprzedzenia, to znacznie ułatwiło nawiązanie kontaktów, a bycie ze sobą podczas zabaw, rywalizacji i wspólnego działania dało podłoże do zawierania przyjaźni.
Odwiedziny dodały kolorytu nie tylko naszej młodzieży ale także wszystkim mieszkańcom, zainteresowania obcym językiem ożywiło ludność naszej gminy. Pobyt zakończył się odwiedzinami w budynku urzędu Miejskiego w Sępopolu. Na znak przyjaźni młodzież i opiekunowie z Niemiec wręczyli Pani Burmistrz sadzonkę drzewa jabłoni która ma być symbolem zawartego partnerstwa.
Najważniejsze, że już za rok zawarte znajomości będzie można odnowić podczas rewizyty w Niemczech.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Urząd Miejski Sępopol oraz opublikowany na portalu Sępopol: Współpraca Polsko-Niemiecka w Sępopolu trwa już 25 lat
Oceń artykuł:

(0)