Sobota, 25 stycznia 2020. Imieniny Miłosza, Pawła, Tatiany

Podziel się:

Podziel się:

Pasja Bez Imitacji - czyli spotkanie profilaktyczne dzieci i młodzieży Gminy Bartoszyce z muzykiem legendarnego zespołu Dżem.

Początek swojej działalności artystycznej zawdzięcza grupie DŻEM, z którą współpracuje do dziś, a w latach 1991-1994 stale jej towarzyszył u boku Ryszarda Riedla grając na akordeonie , harmonijce ustnej i gitarze. Krzysztof Toczko w czasie tras koncertowych, przez ostatnie trzy lata życia i twórczości lidera grupy Dżem Ryszarda Riedla, dzielił z Nim pokój w hotelach. Obserwacja zmagań z nałogiem, rozmowy i przestrogi Ryśka wywarły, na wówczas młodym artyście ogromne wrażenie. Okres ten ukształtował Go nie tylko artystycznie ale również osobowościowo.

Program „PASJA BEZ IMITACJI” powstał na bazie własnych doświadczeń i przemyśleń . Opiera się na trzech połączonych w całość aspektach:

Przyjaźń Krzysztofa Toczko z legendarnym artystą Ryszardem Riedlem – wokalistą grupy Dżem oraz jej wpływ na działalność gitarzysty. Podczas spotkań profilaktycznych Krzysztof dzieli się doświadczeniami, które ukierunkowały jego drogę życiową z wykluczeniem środków odurzających.
Wspólne rozwijanie pasji przez ojca i syna. Pielęgnowanie wartości rodzinnych.
Międzynarodowy sukces duetu pARTyzant (koncerty w Europie Zachodniej i Wielkiej Brytanii,jak i pierwszy historyczny występ zespołu rockowego w dwukrotnie wypełnionej po brzegi prestiżowej sali koncertowej „Vahdat Hall” w stolicy Iranu).
Krzysztof Toczko w czasie tras koncertowych, przez ostatnie trzy lata życia i twórczości lidera grupy Dżem Ryszarda Riedla, dzielił z Nim pokój w hotelach.

Obserwacja zmagań z nałogiem, rozmowy i przestrogi Ryśka wywarły, na wówczas młodym artyście ogromne wrażenie. Okres ten ukształtował Go nie tylko artystycznie ale również osobowościowo.

Kontakty z młodzieżą, współpraca z wychowawcami, pedagogami wskazują na coraz większe trudności w dotarciu do młodych z treściami profilaktycznymi poprzez wykłady, spotkania mające charakter suchych pogadanek.

Spotkanie pomyślane jest jako inna forma dotarcia do młodzieży: wzbogacone muzyką , przepełnione pozytywną energią i interakcją z publicznością.

Program ten jest uzupełnieniem i wsparciem szkolnych programów wychowawczych i profilaktycznych realizowanych przez kadrę pedagogiczną mający charakter świadectwa osób znanych które doświadczyły czym są uzależnienia.

Program posiada elementy tzw. Profilaktyki uniwersalnej – działania kierujemy do dowolnych grup młodzieży. Zachęcamy do rozwijania pasji w celu osiągnięcia akceptacji społecznej. Przestrzegamy przed zakrzywionym obrazem rzeczywistości jaki powodują używki. Unikalną jest prezentowana scenicznie ojcowsko-synowska relacja Krzysztofa i Mikołaja. Dają oni przykład zgody, wspólnego dzielenia pasji i zacierają bariery, które coraz częściej powstają pomiędzy rodzicami, a dziećmi. Dodatkowo duży wpływ na autentyczność tej relacji ma fakt, iż Mikołaj zaczynając z ojcem działalność artystyczną był rówieśnikiem grupy odbiorczej, co przyczynia się do ułatwienia przekazania wartości projektu młodzieży oraz daje żywy przykład tego, co dzięki tym wartościom można przeżyć, zobaczyć czy osiągnąć. Obrane przez artystów działania i wartości doceniane są nie tylko w Polsce ale i poza granicami. Zaowocowały m.in. historycznym wydarzeniem w postaci dwukrotnego zapełnienia najbardziej prestiżowej sali koncertowej w Irańskim Teheranie – Vahdat Hall. pARTyzant jest pierwszym w historii Iranu zespołem rockowym, który mógł zagościć na tamtejszej scenie.

Cel programu:
dać dowód , że to co nas pasjonuje może motorem napędowym w życiu i daje długofalowe poczucie spełnienia
wzbudzić chęć samorozwoju, świadomego kreowania własnej rzeczywistości
udowodnić,że stosowanie używek nawet jednorazowe ,daje zakrzywiony obraz i prowadzi do destrukcji fizyczno-intelektualnej
Unikalna cecha programu:
Cechą taką jest niewątpliwie to,że z młodzieżą spotyka się uznany artysta , przyjaciel Ryszarda Riedla i całego zespołu Dżem -będących inspiracją dla kilku już pokoleń . To również zwraca uwagę , jak prawdziwe dobre wartości są uniwersalne i łączą pokolenia. Na takich wartościach zbudowana jest więź ojcowsko-synowska pomiędzy Krzysztofem a Mikołajem. Mikołaj, do niedawna rówieśnik grupy docelowej, obecnie koncertuje ramię w ramię z ojcem po całym świecie . Dzieląc scenę i pasje daje dowód ,że relacje pomiędzy dziećmi a rodzicami mogą być po prostu dobre. Jest to ważna deklaracja ,bardzo dobrze odbierana przez młodzież.

Opiera się na nawiązaniu relacji z młodzieżą,zaangażowaniu ich do wspólnej aktywności i zabawy. Pojawiają się wspomnienia i anegdoty związane z osobą Ryśka Riedla oraz innych muzyków uwikłanych w nałogi. Całość wzbogacona jest utworami właśnie tych artystów granymi przez zespół pARTyzant. Poprzez aktywność, wspólne uczestniczenie uczniów,wychowawców i muzyków w zabawie, tworzymy poczucie wspólnoty i jedności.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Patryk Wąsowicz oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: "Pasja bez imitacji", czyli spotkanie z byłym gitarzystą Dżemu Krzysztofem Toczko
Oceń artykuł:

(0)