Niedziela, 26 stycznia 2020. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Podziel się:

Podziel się:

„W zwierciadle dwóch kultur”

Wymiana młodzieży polsko-litewskiej w Szkole Podstawowej nr 1 w Bartoszycach

„W zwierciadle dwóch kultur” – to tytuł projektu wymiany młodzieży, który w dniach 13-17 maja 2019r. realizowany był w Szkole Podstawowej nr 1 w Bartoszycach.
Grupa młodzieży wraz z opiekunami z zaprzyjaźnionej szkoły w Matuizos na Litwie spędziła w Bartoszycach atrakcyjny i twórczy tydzień. W programie wymiany znalazły się między innymi: wycieczka do szkoły z litewskim językiem nauczania w Puńsku, zwiedzenie skansenu, poznanie różnych technik tworzenia krajek, wizyta w muzeum „Stara Plebania”, w którym uczestnicy wymiany poznali kulturę i historię Puńska.
Udział w wymianie młodzieży to nie tylko atrakcje, rozrywki i przyjemności. Realizowane były przedsięwzięcia, które wymagały od uczestników dużego nakładu pracy i kreatywności. Młodzież wspólnie przygotowała ilustracje do japońskiego teatru Kamishibai, opartego na legendzie „Egle”. Prezentacja teatrzyku odbyła się na spotkaniu „Jestem Legendą” z ważnymi osobistościami naszego miasta.
Punktem kulminacyjnym działań projektowych było przygotowanie i przedstawienie legendy „Egle” w międzynarodowej obsadzie. Młodzież polska i litewska, w trzech językach: polskim, litewskim i angielskim, przedstawiła legendę na deskach teatru w Bartoszyckim Domu Kultury dla społeczności lokalnej. Na zakończenie projektu odbyła się „Kolacja europejska”, podczas której młodzież samodzielnie przygotowała dania polskie i litewskie.
Przyjaźń pomiędzy uczniami szkół partnerskich trwa i chcemy ją kontynuować. Udział w wymianie młodzieży pokazał, że można przełamywać schematy w myśleniu, rozwijać zainteresowania kulturowe, doskonalić znajomość języka angielskiego i udowodnić, że przyjaźń między narodami jest wielką wartością. Do zobaczenia za rok!

Projekt został sfinansowany ze środków Polsko-Litewskiego Funduszu Wymiany Młodzieży z dotacji Ministra Edukacji Narodowej

Hanna Miecznik
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: zs1bartoszyce.pl oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: „W zwierciadle dwóch kultur”, czyli wymiana młodzieży w SP nr 1
Oceń artykuł:

(0)