Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Podziel się:

Podziel się:

Po raz kolejni uczniowie Gimnazjum im. Ireny Sendlerowej w Sępopolu będą reprezentować województwo warmińsko – mazurskie na Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży

Kacper Siudek i Bartosz Szyndler realizując zadanie projektowe w ramach XXIII Sesji SDiM Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej, zostali ocenieni najwyżej w naszym województwie i dlatego wezmą udziału w seminariach w dniu 13 maja, które odbędą się w Sulejówku oraz w posiedzeniu komisji w dniu 14 maja, które odbędzie się w gmachu Sejmu. Następnie 1 czerwca wraz z 458 młodymi posłankami i posłami spotkają się w Sali Posiedzeń Sejmu RP podczas XXIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży.

Przypominamy, że zadanie Bartosza i Kacpra polegało na wyszukaniu nazw ulic, placów, budynków użyteczności publicznej, które swoją nazwą propagują systemy totalitarne i zaproponowaniu lokalnych bohaterów, którzy powinni stać się patronami naszej przestrzeni publicznej. Uczniowie ustalili, że należy zmienić nazwy dwóch ulic w naszym mieście – ulicy 22 lipca i ulicy Karola Świerczewskiego. Kacper i Bartosz zaproponowali, żeby patronami ulic zostali Książę Józef Jan Giedroyć i Stefan Grodzicki. Ich propozycje spotkały się z pozytywnym odzewem ankietowanych mieszkańców Sępopola, którzy w ponad 80% poparli ich propozycje. Mamy nadzieję, że władze lokalne poważnie wezmą pod uwagę tych kandydatów przy nieuniknionej zmianie nazw ulic.

Działania Bartosza i Kacpra przyniosły już pewien efekt, otóż sołtys pan Adam Papierzyński i radny gminy pan Stefan Wojnicz wspólnie z mieszkańcami Lisek, zainspirowani działaniami uczniów, postanowili uczcić postać Stefana Grodzickiego pamiątkową tablicą, która zostanie w najbliższym czasie wzniesiona w Liskach, miejscowości której mieszkał, pracował i trenował Stefan Grodzicki. Mamy też zapewnienie pana Wojnicza, że będzie wspierał kandydaturę Stefan Grodzickiego na patrona ulicy w Sępopolu w czasie najbliższego posiedzenia Rady Miejskiej.
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: Franciszek Maszota oraz opublikowany na portalu Sępopol: Młodzi posłowie z gimnazjum w Sepopolu
Oceń artykuł:

(0)