Wtorek, 21 sierpnia 2018. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Podziel się:

Podziel się:

„Mechaniak" uczestniczy w „ Spotkaniach z matematyką 2017” na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim

Przyszli studenci z "Mechaniaka" na swoim pierwszym matematycznym wykładzie -"Kariera matematyką kreślona".

Jesienią tego roku, Olsztyński Oddział Polskiego Towarzystwa Matematycznego oraz Wydział Matematyki i Informatyki UWM Olsztyn przy wsparciu finansowym fundacji mBanku organizuje cykl spotkań dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych pod nazwą: „Spotkania z matematyką 2017”.
Celem nadrzędnym projektu jest wskazanie możliwych ścieżek kariery zawodowej po ukończeniu studiów ściśle związanych z matematyką, pokazanie wymiernych korzyści wynikających z pilnego uczenia się matematyki, a także uzmysłowienie słuchaczom w jak wielu dziedzinach życia matematyka jest potrzeba i skuteczna.
Grupa uczniów naszej szkoły w dniu 10.10.2017 uczestniczyła w pierwszym z cyklu wykładów zatytułowanym: „Kariera matematyką kreślona”. Wykład poprowadził prof. dr hab. Aleksy Tralle, prof. zw., wieloletni wykładowca UWM Olsztyn, członek PTM wielokrotnie uhonorowany licznymi nagrodami i tytułami, autor licznych publikacji z dziedziny rachunku różniczkowego oraz analizy matematycznej.
Uczniowie naszej szkoły mieli okazję pierwszy raz zasiąść w ławy auli uczelnianej, wysłuchać wykładu i jednocześnie poczuć się jak prawdziwi studenci. Niektórzy robili zdjęcia, inni słuchali, a jeszcze inni robili pierwsze „studenckie” notatki.
Profesor Tralle opowiadał, posługując się licznymi przykładami, gdzie i w jakich dziedzinach życia przydaje się matematyka, jakie zawody wykorzystują matematykę oraz podał liczne instytucje zatrudniające osoby z wykształceniem matematycznym. Pokazał, że wykształcenie matematyczne może być początkiem kariery we wszystkich rodzajach ludzkiej aktywności związanych z analizą ilościową, analizą danych, wykrywaniem ukrytych wzorów, modelowaniem komputerowym i ogólnie szeroko rozumianą „numeryką”.
Bardzo miłym zaskoczeniem, zarówno dla naszych uczniów jak i nauczycielek matematyki, było spotkanie absolwentów naszej szkoły (Katarzyny O. i Włodzimierza M. – absolwentów Technikum Informatycznego), studentów Wydziału Matematyki i Informatyki tejże uczelni. A obie panie matematyczki z nutą refleksji wspominały lata studenckie na dawnym Wydziale Matematyki. Szczególnie miło było spotkać i poznać po tylu latach twarze swoich wykładowców i promotorów.
A oto kilka słów naszych uczniów na temat wykładu:
„W mojej opinii wyjazd na UWM był świetny ze względu na sposób w jaki był prowadzony i również dla tego, że każdy mógł zrozumieć i przekonać się, że matematyka jest samodzielną królową wszystkich nauk. Samo to iż każdy z nas mógł choć przez tą godzinę obcować z profesorem UWM i poczuć smak studiów będąc w technikum jest wielkim przeżyciem.”-Przemek K.


„Wyjazd pierwszy, ale na pewno nie ostatni. Zapisałem się na kolejny wyjazd związany ściśle z kierunkiem mojego technikum – mechatronik.”- Radek O.

„Fajne klimaty, fajna uczelnia, super podejście prowadzącego – tylko trochę szybkie tempo pracy. Zdecydowana różnica między szkołą średnią a studiami. Nauczanie w szkole średniej to bajka”.- Magda M.Edyta Kondraciuk – Pieniak i Danuta Maroska

Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: dem oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: "Mechaniak" uczestniczy w "Spotkaniach z matematyką 2017" na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim
Oceń artykuł:

(0)