Czwartek, 29 października 2020. Imieniny Angeli, Przemysława, Zenobii

Podziel się:

Podziel się:

"Inny nie znaczy gorszy"

3 grudnia, dzieci z Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 uroczyście obchodziły Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych

Jak co roku, 3 grudnia dla dzieci, rodziców oraz pracowników Integracyjnego Przedszkola nr 4 w Bartoszycach był szczególnym dniem. Tego dnia obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
To ważny dzień szczególnie dla tych, którzy każdego dnia pokonują bariery i doceniają każdy nowy dzień, każdą nową umiejętność. Ideą tego dnia jest zwrócenie szczególnej uwagi na problemy z jakimi borykają się osoby niepełnosprawne. Pragniemy tego dnia, również podkreślić, że osoby niepełnosprawne mogą i chcą normalnie żyć i realizować swoje marzenia. Stąd tak ważne w naszej codzienności jest wpajanie wartości, nauki szacunku i tolerancji oraz zasad, którymi powinniśmy się kierować od najmłodszych lat.
Dzieci do obchodów tego wyjątkowego dnia przygotowują się wcześniej . Uczestniczą w zajęciach poruszających temat niepełnosprawności i umiejętności właściwych postaw wobec osób niepełnosprawnych. Podczas tych dni dzieci wcieliły się w rolę osób niepełnosprawnych wykonując różnego rodzaju czynności z np. zasłoniętymi oczami lub w grubych rękawiczkach. Dzięki tej akcji przedszkolaki bardziej uświadomiły sobie zmagania osób niepełnosprawnych z codziennością. Ponadto zrozumiały ideę niesienia pomocy osobom z różnymi deficytami.
W przedszkolu zorganizowano również konkurs plastyczny pt. „Mój niepełnosprawny kolega”. Przedszkolaki za pomocą rysunku wyraziły jak rozumieją niepełnosprawność, jakie uczucia i emocje towarzyszą im w kontakcie z osobą niepełnosprawną.
Komisja konkursowa w składzie: Izabela Gaj-Dunowska, Anna Trzcińska oraz Jagienka Olszewska, wyłoniła zwycięzców i przyznała trzy równorzędne I miejsca dla: Julii Jagiełko, Lidii Ramotowskiej, Amelii Mocarskiej oraz wyróżniła pracę Zuzi Mroczek. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i słodkie upominki, a laureaci gry dydaktyczne ufundowane przez Radę Rodziców Integracyjnego Przedszkola Publicznego nr 4 w Bartoszycach.
Uwieńczeniem wszystkich działań był występ przedszkolaków w przedstawieniu o „Biedronce ze złamanym skrzydełkiem”, w którym wystąpiły również dzieci niepełnosprawne z naszego przedszkola. Przedstawienie uzmysłowiło wielu osobom, że inny nie znaczy gorszy.
Beata Stachowska, Anna Popielarz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BeataS oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: "Inny nie znaczy gorszy"
Oceń artykuł:

(0)