Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Podziel się:

Podziel się:

"W rytmie serca"

Jak wiele korzyści daje wspólna zabawa przy muzyce, warsztaty i rozmowy, przekonały się dzieci z Przedszkola Integracyjnego w Bartoszycach, a to wszystko "W rytmie serca" w ramach obchodów Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Od wielu lat Przedszkole Integracyjne zwraca uwagę ogółu na problem niepełnosprawności, moc tolerancji i szacunku wobec słabszych. Każdego roku jest ku temu okazja do świętowania - 3 grudnia, kiedy to obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
Jest to szczególny dzień dla dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola Integracyjnego nr 4 w Bartoszycach. Celem corocznych obchodów tego święta jest uświadamianie innym, jak ważną rolę w życiu osób niepełnosprawnych odgrywa akceptacja zrozumienie i równe traktowanie. Stąd tak ważne w naszej codzienności jest wpajanie nauki o szacunku i tolerancji, którymi powinnyśmy kierować się od najmłodszych lat.
W tym roku, z uwagi na zaostrzenie reżimu sanitarnego spowodowanego epidemią COVID 19, obchody odbyły się w kameralnym gronie i zachowaniem należytych środków ostrożności. W grupach przedszkolnych nauczycielki do tematu niepełnosprawności wprowadzały dzieci poprzez różnorodne działania m.in. rozmowę, doświadczanie oraz możliwość obejrzenia bajki terapeutycznej o tematyce niepełnosprawności. Uwieńczeniem podjętych działań było wykonanie wspólnego plakatu.
W dwóch grupach: „Żabkach” i „Zajączkach” dzieci obejrzały inscenizacje, ukazujące historie dwóch niepełnosprawnych dziewczynek. Przedstawione scenki, miały na celu kształtowanie właściwych postaw dzieci wobec swoich niepełnosprawnych rówieśników. Poprzez taką formę aktywności, dzieci miały okazję dostrzec i zrozumieć potrzeby osób niepełnosprawnych, nauczyły się właściwych wobec nich zachowań, tj. dostrzegania ich wartości, zdolności i zainteresowań ( http://www.ippnr4.pl/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-osob-niepelnosprawnych-2020/ ).
Organizatorki Obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych poprowadziły „W rytmie serc” zabawy muzyczno-ruchowe, w których mogły bawić się dzieci pełnosprawne na równi z niepełnosprawnymi a dla uatrakcyjnienia zabawy wcieliły się w postacie bajkowe.
Anna Popielarz
Beata Stachowska-Janowicz
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: BeataS oraz opublikowany na portalu Bartoszyce: "W rytmie serca". Obchody Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w przedszkolu integracyjnym
Oceń artykuł:

(0)