Wtorek, 15 października 2019. Imieniny Jadwigi, Leonarda, Teresy

Zabytkowe kapliczki, cerkwie i kościoły Galicji

2007-10-19 00:00:00

Niektóre z fotografii Haliny i Andrzeja Białeckich przedstawiających galicyjskie kapliczki i cerkwie, mają już ponad 20 lat. W Galicji autorzy zdjęć byli już kilkanaście razy. - To wciąż za mało. Zabytki, krajobrazy są tam po prostu piękne - mówi Andrzej Białecki, współautor wernisażu "Galicja - drewniane kościoły, cerkwie i kapliczki".

Zdjęcia z wypraw do Galicji Halina i Andrzej Białeccy zaprezentowali na wernisażu, który odbył się w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Widzowie obejrzeli zdjęcia galicyjskich kapliczek i cerkwi, które małżeństwo fotografowała podczas wakacyjnych wędrówek. Halina i Andrzej Białeccy w Galicji byli już kilkanaście razy. Prezentowane zdjęcia to pamiątki z lat 80-tych, 90-tych i dzisiejsze. Najstarsze mają ponad 20 lat.

- Zawsze robiliśmy dużo zdjęć i opisywaliśmy je, dziś to nasze kronikarstwo bardzo się przydało - uśmiecha się Andrzej Białecki.

Małżonkowie w domu mają mnóstwo zdjęć. Nigdy ich nie liczyli.

- Miłością do fotografii zaraził mnie przyjaciel - opowiada Andrzej Białecki. - W 1985 roku kupiłem Zenitha 12, założyłem własną ciemnię i na własnej skórze przekonałem, ile radości może dać fotografowanie - wspomina.

To już trzecie spotkanie Haliny i Andrzeja Białeckich z publicznością. Mieszkańcy Bartoszyc obejrzeli już wystawy: "Góry, chmury i doliny" oraz "Wileńszczyznę - powroty sentymentalne". Obie równie osobiste, jak obecna. Wystawa w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie czynna do 6 listopada.

Agnieszka Żelazna
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.