Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Ponad jedenaście tysięcy będzie zarabiać wójt gminy

2008-07-17 00:00:00

Dwa tygodnie temu podaliśmy, że Jadwiga Gut będzie będzie zarabiać 10 340 zł miesięcznie. Okazuje się, że będzie zarabiać 11 105 zł. Poinformował nas o tym Władysław Bogdanowicz, przewodniczący Rady Gminy Bartoszyce.

Dosłownie burzę wywołał nasz artykuł dotyczący podwyżek pensji włodarzy miast i gmin z naszego powiatu. Przypomnijmy. Podaliśmy informację, jakie podwyżki i ile będą zarabiać włodarze naszych miast i gmin oraz starosta w powiecie. Okazuje się jednak, że nie wszystko na ten temat zostało napisane.
Jadwiga Gut jako jeden z niewielu włodarzy z naszego powiatu nie dostała wyrównania płac od stycznia tego roku. Oznacza to, że koło nosa przeszło jej ponad 18 tys. złotych. Dlaczego? Ano dlatego, że na dobrą sprawę wójt gminy Bartoszyce podwyżki dostać nie musiała.
— Pani Jadwiga Gut miała wynagrodzenie zasadnicze 4500 zł, a ustawodawca obecnie, jako minimalna sumę dla wójtów w tej kategorii zaszeregowania, ustalił na poziomie 4200 zł — tłumaczy Elżbieta Sobańska, dyrektor Wydział Nadzoru i Kontroli Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie. — Pani wójt miała też1500 zł dodatku funkcyjnego, czyli minimalną sumę, jaką teraz po podwyżkach przewiduje ustawodawca. Dlatego wyrównanie od początku roku jej się nie należy. W powiecie bartoszyckim w podobnej sytuacji jest również starosta bartoszycki Zbigniew Nadolny — dodaje Sobańska.
Po ukazaniu się artykułu Władysław Bogdanowicz, przewodniczący Rady Gminy Bartoszyce poinformował nas, że suma, jaką obecnie będzie zarabiać Jadwiga Gut, jest większa niż podaliśmy.
— Nie wzięliście pod uwagę, że pani wójt ma trzydziestoprocentowy dodatek specjalny — mówił Władysław Bogdanowicz. — Sprawdźcie to dokładnie — zaproponował.
Rzeczywiście. Okazało się, że podczas rozmowy telefonicznej Jadwiga Gut zgrabnie ten fakt przemilczała. Potwierdził to jednak Władysław Kowalik, sekretarz gminy Bartoszyce.
— Tak, pani wójt ma trzydziestoprocentowy dodatek specjalny sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego — mówi Kowalik.
Obecnie wynagrodzenie zasadnicze Jadwigi Gut wynosi 5800 zł, a dodatek funkcyjny 1850 zł. Do tego dochodzi dwudziestoprocentowy dodatek wynagrodzenia zasadniczego za wieloletnią pracę w wysokości 1160 zł i trzydziestoprocentowy dodatek wynagrodzeni zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Wynosi on 2295 zł. W sumie Jadwiga Gut zarabia 11 105 zł miesięcznie brutto.
Władysława Kowalika zapytaliśmy równiż, dlaczego nie sprostował informacji odnośnie wysokości zarobków Jadwigi Gut.
— Artykuł przeczytałem wybiórczo i zauważyłem tylko nieścisłość dotyczącą wyrównania — odpowiada Kowalik. — Nie czytałem całego artykułu.
Chcieliśmy się skontaktować z Jadwigą Gut i poznać jej opinię na ten temat, jednak obecnie przebywa na urlopie i nie nie odbierała telefonu.


Tomasz Miroński
t.mironski@gazetaolsztynska.pl


Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.
Tagi: gutt