Niedziela, 20 stycznia 2019. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Pielgrzymka z Bisztynka do Stoczka Klasztornego

2008-09-01 00:00:00

Jak co roku, w ostatnią niedzielę sierpnia, z Bisztynka do Stoczka Klasztornego, wczesnym rankiem wyruszyła piesza pielgrzymka. W tym roku do Matki Boskiej Królowej Pokoju pielgrzymowało około 50 osób. Pielgrzymkę - po raz pierwszy - poprowadził ks. Sławomir Brewczyński - wikary parafii w Bisztynku.

Parafia w Bisztynku ma szczególną tradycję pielgrzymowania do Stoczka Klasztornego. W 1666 r. mieszkańcy Bisztynka ślubowali regularne pielgrzymki do cudownego obrazu NMP Matki Pokoju w Stoczku Warmińskim, kiedy to na skutek gwałtownych burz i ulewnych deszczów nie byli w stanie rozpocząć żniw. Obyczaj ten uległ wzmocnieniu w 1714 r. wskutek następującego wydarzenia: podczas letniej burzy uderzenie pioruna spowodowało pożar, który zagrażał całemu miastu. Wówczas burmistrz Michał Lampert wybiegł na Rynek i modlił się na kolanach ślubując, że jeśli Matka Miłosierdzia ocali miasto, wówczas on zarządzi uroczystą procesję do Świątyni Pokoju ku jej czci. I natychmiast ogień przygasł mimo silnie wiejącego wiatru.

Ks. Brewczyński na całej, 15-kilometrowej trasie, namawiał do modlitwy oraz śpiewu, a czynił to zarówno z konieczną powagą, ale i humorem. Było to bardzo cenne, gdyż pielgrzymom, aż do Stoczka Klasztornego towarzyszył deszcz. Słońce wyjrzało dopiero na krótko przed uroczystą Mszą świętą koncelebrowaną przez Arcybiskupa Warmińskiego Wojciecha Ziembę. Ksiądz Arcybiskup przypomniał podczas homilii, że Obraz NMP Królowej Pokoju jest jedynym obrazem w Archidiecezji Warmińskiej koronowanym osobiście przez Papieża Jana Pawła II - 25 lat temu w Częstochowie. (19 czerwca 1983 r.) Przypomiał też słowa wypowiedziane wówczas przez Papieża: "Wszystkich Was zawierzam Matce Pokoju".

Uroczystości w Stoczku Klasztornym skupiły tysiące wiernych z okolicznych parafii, a w tym Sułowa, Wozławek, Bartoszyc, Kiwit i Lidzbarka Warmińskiego, oraz terenu całej Polski.


Andrzej Grabowski
Uwaga! To jest archiwalny artykuł. Może zawierać niaktualne informacje.