Seniorzy nie chcą dać się oszukać, dlatego spotkali się z policjantami

2023-02-27 09:14:50(ost. akt: 2023-02-27 09:19:08)

Autor zdjęcia: KPP Bartoszyce

Z inicjatywy dzielnicowej z Posterunku Policji w Bezledach we współpracy z Gminnym Centrum Kultury w Bezledach zorganizowano spotkanie profilaktyczne dla seniorów. Dzięki przekazanym im informacjom dowiedzieli się więcej o różnych metodach oszustw. To niezmiernie ważne, aby znać sposoby działania bezwzględnych przestępców. Ich metody ciągle ewaluują, są coraz bardziej wyszukane. Nie będąc świadomym sposobów ich działania bardzo łatwo paść ich ofiarą, stracić oszczędności życia, a niejednokrotnie nawet zostać z długami.
W czwartek lutego policjanci spotkali się z seniorami z Bezled. Spotkanie w główniej mierze dotyczyło różnego rodzaju oszustw metodami socjotechniki. Przestępcze metody oszustw na „wnuczka”, czy „policjanta” ewaluowały. Obecnie, bardzo często wykorzystywana jest metoda na „bankowca”.

Warto pamiętać, że wszystkie te metody są do siebie podobne i bazują na wywołaniu skrajnych emocji u ich ofiar. W główniej mierze osobą oszukiwaną ma kierować strach, poczucie zagrożenia i możliwości dużej straty. Do tego dochodzi presja czasu i nie ma mowy o racjonalnym myśleniu. Bezwzględność oszustów nie zna granic.

Jeśli trafią na podatny grunt, tak zmanipulują swoją ofiarę, że odda oszustowi całe oszczędności, zaciągnie kredyt i podziękuje mu za pomoc. Ocknięcie z hipnozy zawsze jest bolesne, pojawia się niedowierzanie i rozpacz. Seniorzy z Bezled wiedzą, że jak dzwoni do nich ktoś obcy i prosi o przekazanie pieniędzy powinni się rozłączyć.

Wiedzą też, że policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy. Seniorzy dowiedzieli się też, że naciągacze i szachraje trudniący się oszukiwaniem ludzi wykorzystują przebiegłą metodę „phone spoofing”.

Sprawcy używają oprogramowania do zmiany numeru telefonu lub nazwy przychodzącego połączenia, które widzimy na wyświetlaczu swojego telefonu. Oszust podszywa się np. pod pracownika banku, przedstawiciela urzędu, czy nawet policjanta. Policjanci apelowali do seniorów, aby usłyszane od nieznanego rozmówcy informacje zawsze weryfikuj w pewnych źródłach i nie ulegaj presji czasu podejmując finansowe decyzje.

Nie zabrakło informacji o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa i aplikacji Moja Komenda. Rozmowy z seniorami dotyczyły też przemocy domowej i sposobów radzenia sobie z tym poważnym problemem. Seniorzy dostali zapewnienie, że obecna na spotkaniu dzielnicowa, zawsze jest gotowa im pomóc, wyjaśnić procedury, pokierować i wesprzeć w walce o lepsze jutro.



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5