Opieka rodzica nad dzieckiem jest zgodna z Regulaminem basenu w Bartoszycach

2022-08-26 10:00:00(ost. akt: 2022-08-26 07:31:50)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

12.08.2022 opublikowaliśmy list Czytelnika zwracającego uwagę na konieczność zakupu biletu przez opiekuna dziecka i fakt, że ratownicy więcej uwagi poświęcają smartfonom, niż pływającym. Znamy odpowiedź.
Rok szkolny już czeka za rogiem, dlatego dzieci i młodzież korzysta jeszcze z uroków wakacji. Jedną z nich, przygotowaną przez BOSIR jest odkryty basen. Można z niego korzystać odpłatnie, na zasadach zgodnych z Regulaminem.

Nasz Czytelnik w artykule opublikowanym 12 sierpnia 2022 r. zatytułowanym „Opiekunowie dzieci na basenie miejskim w Bartoszycach muszą kupić bilet pilnować swoich pociech” twierdził:
„— Ratownicy, którzy zabezpieczają teren basenu upominają rodziców, że mają pilnować swoich pociech. Sami zaś „wiszą na telefonie”. Problem polega na tym, że w tej sytuacji rodzic musi wykupić bilet i wejść na basen nawet wtedy, kiedy z kąpieli nie korzysta.”

O zasady obowiązujące na basenie należącym do Bartoszyckiego Ośrodka Sportu i Rekreacji 12 sierpnia zapytaliśmy Urząd Miasta oraz dyrektora placówki:
— Czy w przypadku każdego dziecka wymagana jest obecność opiekuna, czy też taki obowiązek istnieje do określonego wieku, np. w przypadku dzieci do lat 3?
— Czy w jakikolwiek sposób ratownicy są informowani, że w czasie pracy mają zakaz korzystania z serwisów społecznościowych / innych stron w telefonach? Zdaniem mojego rozmówcy, co potwierdzają też inni korzystający z basenu, często ratownicy skupiają swoją uwagę na telefonach, mniej poświęcając ją kąpiącym się osobom.

Przygotowanie odpowiedzi zajęło pracownikom Urzędu oraz dyrektorowi BOSiR 10 dni. Wskazano w niej na 4 punkt obowiązującego na basenie regulaminu. Dzieci do lat 7 mogą przebywać na terenie basenu oraz kąpać się wyłącznie pod opieką osób dorosłych. W tej sytuacji kupno biletu jest obowiązkowe.

Urząd Miasta w Bartoszycach nie odniósł się do sprawy korzystania przez ratowników z telefonów. Takiej odpowiedzi udzielił: Norbert Gromulski: „Korzystanie z telefonu nie jest zabronione zapisem w regulaminie.”

Przypomnijmy, że w wybranych miejscach pracy obowiązuje zakaz korzystania z mediów społecznościowych, a strony są blokowane. Jak informuje na stronie internetowej Państwowa Inspekcja Pracy, podjęcie decyzji o ograniczeniu korzystania z urządzeń prywatnych w czasie pracy jest jednym z uprawnień pracodawcy, a pracownik zobowiązany jest do przestrzegania regulaminu i porządku pracy w myśl art. 100 § 2 pkt 1 Kodeksu pracy. Temat rodzi jednak wątpliwości prawne, gdyż „prawo do używania prywatnego telefonu komórkowego jest korzystaniem z konstytucyjnej wolności komunikowania się, tym samym całkowity i niewynikający z ustawy zakaz jego używania stanowi złamanie tej wolności.” W artykule na ten temat czytamy również, że „wydaje się, iż można dopuścić całkowity zakaz używania telefonów komórkowych, jeżeli miałyby one negatywny wpływ na pracę maszyn i urządzeń i tym samym powodowałyby zagrożenie zdrowia i życia pracowników.”

Z pewnością praca ratownika na basenie nie jest pracą z maszynami oraz urządzeniami, z drugiej zaś strony otwartym pytaniem pozostaje, czy korzystanie z telefonu w tej sytuacji nie powoduje zagrożenia zdrowia i życia kąpiących się osób.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5