Masowe ruszenie wśród mieszkańców powiatu bartoszyckiego. Pomagamy Ukrainie

2022-02-28 14:00:00(ost. akt: 2022-02-28 14:10:36)

Autor zdjęcia: Dariusz Dopierała

Wojna, która toczy się na Ukrainie spowodowała masowe ruszenie mieszkańców w całym powiecie bartoszyckim. Akcje są prowadzone m.in. w jednostkach ochotniczej straży pożarnej, komendzie hufca ZHP w Bartoszycach oraz stowarzyszeniach. Nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich.
W odpowiedzi na apel Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej wszystkie jednostki ochotniczej straży pożarnej przekazały wyposażenie strażackie niezbędne strażakom z Ukrainy. Transport w niedzielę 27 lutego wyjechał do Olsztyna, skąd zostanie przekazany dalej na Ukrainę.

Zarząd Hufca ZHP w Bartoszycach otrzymuje wiele telefonu z wiadomości z pytaniem o zbiórkę produktów dla osób potrzebujących z Ukrainy. Od poniedziałku 28 lutego rusza zbiórka zorganizowana przez Komitet Społeczny Razem z Ukrainąą, na który można przelewać pomoc pieniężną.
Pomoc rzeczową można zostawiać w dwóch miejscach.
W godz. od 7 do 16 – Szkoła Podstawowa nr 8 z UJN ul. Leśna 1
Po godz. 16 do 19 – siedziba Hufca Bartoszyce ZHP ul. Jagiellończyka 1
Harcerze zbierają:
– artykuły spożywcze o długim terminie ważności ( suche ciasta, paluszki, krakersy, dania typu instant, batony, przekąski dla dzieci – musy, tubki itp.)
– woda mineralna, napoje
– podstawowe środki ochrony osobistej (maseczki, środki dezynfekujące)
– artykuły higieniczne (mydło, żel pod prysznic, mokre chusteczki, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżane, podpaski, wkładki, pasta do zębów, szczoteczka do zębów);
kubki, talerze, sztućce jednorazowe, plastikowe(wielorazowe);
– koce, śpiwory (w miarę możliwości nowe, jeśli używane to w bardzo dobrym stanie, wyprane i przygotowane do użycia – nie mamy możliwości prania i dezynfekcji)
– baterie, ładowarki do telefonów, powerbanki, karty sim
– leki dla dzieci przeciwgorączkowe itd. (nieprzeterminowane)
– artykuły dla dzieci: pampersy, pieluchy, mleko modyfikowane dla niemowląt,

W akcję włączają się stowarzyszenia oraz samorządy.

Swoją pomoc organizuje gmina Bartoszyce która uruchomiła zbiórkę niezbędnych produktów. Można je zostawiać w następujących miejscach.
– Urząd Gminy Bartoszyce;
– Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej;
– Dom Kultury w Bezledach;
– Dom Kultury w Wojciechach;
– Dom Kultury w Rodnowie;
– Dom Kultury w Łabędniku;
– Gminna Biblioteka Publiczna w Galinach;
oraz we wszystkich świetlicach wiejskich.

W poniedziałek 28 lutego w Bisztynku odbędzie się wiec Solidarności pod nazwą Bisztynek Ukrainie. Podczas spotkania na placu przy bramie zostaną przedstawione formy wsparcia bezpośredniego dla mieszkańców na rzecz mieszkańców Ukrainy. Burmistrz Marek Dominiak bardzo dziękuje mieszkańcom, że nie są obojętni na ciężką sytuację, w której znaleźli się obywatele Ukrainy. W poniedziałek 28 lutego Marek Dominiak zapowiedział powołanie Gminnego Komitetu Pomocy Ukrainie, który zajmie się koordynacją działań na rzecz wsparcia narodowi ukraińskiemu.

Swoją pomoc deklaruje również Urząd Miasta w Górowie Iławeckim, w którym od niedzieli działa sztab kryzysowy koordynujący działania w naszym mieście. Jak informuje burmistrz Jacek Kostka od poniedziałku 29 lutego 30 osób przebywa pod opieką rodzin lub w internacie Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania. W górowskiej szkole uczy się 90. dzieci, które przebywających w internacie. Część z nich utraciła kontakt ze swoimi rodzicami.
Pilnie potrzebna jest żywność, chemia gospodarcza oraz środki higieny. Burmistrz Jacek Kostka prosi o tej pomocy do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Górowie Iławeckim.

Zbiórka zorganizował Urząd Gminy w Górowie Iławeckim. W Centrum Usług Społecznych (dawny GOPS) od poniedziałku do piątku w godzinach 8 -15 prowadzona jest zbiórka.

Urząd Miasta w Bartoszycach poinformował, że od 1 marca z środy wewnętrzne poza sprawami związanymi z aktami zgonu będą dostępne również dla osób zgłaszających chęć pomocy uchodźcom z Ukrainy. Pod podany na profilu społecznościowym Urzędu Miasta Bartoszyce adres e-mailowy można zgłaszać chęć ewentualnego wsparcia.

Pomoc organizuje również gmina Sępopol. Jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Sępopolu już dziś Gmina Sępopol jest w stanie przyjąć 11 rodzin. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczono informacje o miejscach zbiórek.

— Nie jest to liczba ostateczna, bo cały czas trwa organizacja kolejnych miejsc noclegowych dla ofiar wojny w Ukrainie — zapowiada Irena Wołosiuk. — Budujące jest to, że nasi mieszkańcy sami się do nas zgłaszają i deklarują przyjęcie do swych domów ofiary wojny — dodaje.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5