Na terenie powiatu bartoszyckiego słyszymy żurawie. Czy to oznaka wiosny?

2022-02-15 12:25:00(ost. akt: 2022-02-15 12:28:30)

Autor zdjęcia: Jarosław Pastuła

NATURA || Przylot żurawi zwiastuje wiosnę. Powiedzenie nieco traci na wartości, ponieważ ptaki coraz częściej zimują na południu Polski. O zwyczajach rozmawiamy z fotografem przyrody Jarosławem Pastułą oraz ornitologiem Markiem Bebłotem.
O zwyczajach żurawi opowiada Jarosław Pastuła.
— Od znajomych mieszkających na południu Polski wiem, że coraz częściej żurawie zimują u nas w kraju. Żurawie u nas też zimują, co zauważyłem dwa, może trzy lata temu na polach w okolicach jeziora Kinkajmskiego. Trzy dni temu, kiedy jechałem do swojej czatowni, widziałem parę żurawi na bagnach. Od razu skojarzyło mi się to z wiosną, ponieważ właśnie tam w marcu budują swoje gniazda.

Fot. Jarosław Pastuła

— Być może właśnie ciepłe zimy i odporność na temperatury tłumaczą zjawisko coraz częstszego zimowania żurawi w Polsce.

Fot. Jarosław Pastuła

— Żurawie, które obecnie przylatują to ptaki — potwierdza ornitolog Marek Bebłot, — które u nas zimują tylko na zachodzie kraju. To jeszcze nie zwiastun. Przez słabe zimy, brak śniegu oraz brak niskich temperatur ptaki coraz częściej zostają u nas na zimę, albo ich wędrówka coraz bardziej się skraca. Bardzo często skracają swoja trasę wędrówki co i wiąże się z szybszym powrotem na legowiska. Takie zjawiska będą obserwowane coraz częściej zwłaszcza u tak zwanych ptaków wędrujących na krótsze dystanse, np. właśnie żurawie czy skowronki. Ich zimowiska są na południu i południowo-zachodniej Europie. Dużo więcej ptaków zostaje na zachodzie Polski. Żurawie chcąc kolonizować nowe miejsca, często wracają w miejsca, w których się urodziły.

Fot. Jarosław Pastuła

— Skąd żurawie wiedzą, kiedy wylecieć?
— Ogólnie tam, gdzie zimują żurawie jest śnieg i kiedy zaczyna topnieć, jest to dla nich prawdopodobnie sygnał do wylotu. Jeżeli w czasie lotu na legowiska napotkają po drodze, że zaczyna się mróz, mogą zawrócić nawet 50 km i przeczekać na żerowisku. Odważne żurawie czy bociany zawsze były są i będą. Jednak są to pojedyncze osobniki, które oddzielają się od grupy.

Fot. Jarosław Pastuła

— Czy przylot żurawi przestał być zwiastunem wiosny?
— Na ogół żurawie — mówi Jarosław Pastuła — są pierwszymi zwiastunami wiosny, przylatują do nas przed jaskółkami i bocianami. W obecnym, ocieplającym się klimacie to się zmienia, ponieważ żurawie częściowo u nas zimują. Ptaki obserwują, że jeśli są łagodniejsze zimy, to szkoda tracić energię na długie przyloty, jeśli można przezimować w kraju.

Fot. Jarosław Pastuła

Z tą opinią nie zgadza się Marek Bebłot.
— Typową oznaką wiosny mogą być jaskółki.

Niezależnie od opinii, dla większości z nas przylot żurawi jest symbolem wiosny, a z ich odlotem nadchodzić będzie zima.
dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5