Pracownik UG w Bartoszycach nie zgadza się z zarzutami dyrektora szkoły w Wojciechach

2021-07-02 13:00:00(ost. akt: 2021-07-05 07:22:00)
Pani Zenona Baranowska odpowiada na zarzuty Dyrektora Szkoły w Wojciechach

Pani Zenona Baranowska odpowiada na zarzuty Dyrektora Szkoły w Wojciechach

Autor zdjęcia: Darek Dopierała

OŚWIATA || W poprzednim wydaniu tekst o zakończeniu roku szkolnego w SP w Wojciechach. Przedstawiliśmy stanowisko rodziców, dyrektora szkoły, Urzędu Gminy oraz pracownika bartoszyckiego SANEPID-u. Wpłynęła do nas odpowiedź z UG w Bartoszycach.
W wydaniu "Gońca Bartoszyckiego", który ukazał się 2 lipca opublikowaliśmy artykuł "Koniec roku rozpoczął burzę". Temat zakończenie roku szkolnego w Wojciechach poruszaliśmy również na naszej stronie internetowej.

Przypomnijmy, że Krzysztof Osowski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Wojciechach w swoim piśmie, skierowanym do redakcji w odpowiedzi na nasze zapytania zarzucił Wójtowi oraz specjalistce ds. oświaty Urzędu Gminy Bartoszyce nie przestrzeganie reżimu sanitarnego. Dodatkowo p. Zenonie Baranowskiej nieznajomość prawa oraz zagrożenie epidemiczne wśród znacznej ilości osób.

Dziś do redakcji wpłynęło oświadczenie, specjalistki ds. oświaty Urzędu Gminy Bartoszyce, które publikujemy w całości.

"1. Nie byłam autorem jakichkolwiek wytycznych dotyczących organizacji zakończenia roku szkolnego 2020/2021 w Szkole Podstawowej w Wojciechach. Moja rola polegała jedynie na tym, by zainterweniować i uzyskać odpowiedź na niepokojące pytania rodziców.

2. Nie zgadzam się z zarzutem nieznajomości prawa. Pan Krzysztof Osowski wskazuje jako podstawę prawną wydania świadectw rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 kwietnia 2018 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych, § 4, który brzmi „Świadectwa szkolne promocyjne, świadectwo ukończenia szkoły i zaświadczenia dotyczące nauczania wydaje się na podstawie dokumentacji przebiegu nauczania prowadzonej przez szkołę”.
Stwierdzam, że obowiązującą podstawą prawną omawianej sytuacji jest rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz. U. z 2019 r., poz. 1700), a § 17 ust. 6 mówi o tym że „Jako datę wydania świadectwa szkolnego promocyjnego i świadectwa ukończenia szkoły przyjmuje się datę zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych”, co w roku szkolnym 2020/2021 oznacza dzień 25 czerwca 2021 r. Ma to związek z § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1603 z późń. zm.), który mówi m. in. o tym, że „w szkołach zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w najbliższy piątek po dniu 20 czerwca”.

Podsumowując, zgodnie z prawem i kalendarzem roku szkolnego 2020/2021 wydanym przez Ministra Edukacji Narodowej, dniem zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych i wydaniem świadectw jest piątek 25 czerwca 2021r.

3. Moim zdaniem organizacja zakończenia roku szkolnego, jego oprawa i pozostawienie dobrych wrażeń należy do dyrektora szkoły i Rady Pedagogicznej, którzy mają do dyspozycji odpowiednie warunki, infrastrukturę, kadrę, pomoc organu prowadzącego, by przebieg tego dnia nie zagrażał bezpieczeństwu uczniów, spełniał wymogi sanitarno-epidemiologiczne i oczekiwania rodziców.

Zenona Baranowska – specjalista ds. oświaty Urzędu Gminy Bartoszyce."

dar

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5