Jak przebiegła kolejna rada miasta Bartoszyc?

2021-02-25 21:30:48(ost. akt: 2021-02-26 13:54:26)
Podczas XXIV sesji Rady Miasta Bartoszyc jednym z głównych tematów stał się ubiegłotygodniowy artykuł "Gońca". Radni pochylili się również nad siedzibą bartoszyckiego hufca.
Tuż po otwarciu obrad, Stanisław Darski zwrócił uwagę na odstąpienie od dobrego obyczaju jakim było odczytywanie informacji o działalności burmistrza między poszczególnymi posiedzeniami rady.

Po skrótowym odczytaniu sprawozdania, radni przystąpili do zadawania pytań. Jarosław Puszko poruszył temat remontu kładki przy ul. Drzewnej, koszty zimowego utrzymania dróg i przystąpienia do napraw nawierzchni miejskich ulic.

Katarzyna Basak przypomniała o możliwości udziału mieszkańców w konsultacjach związanych z opracowaniem strategii rozwoju miast Cittaslow.

Sporo miejsca poświęcono tematowi kociarni prowadzonej przez Fundację "Marzenia niechcianych zwierząt", o której pisaliśmy w poprzednim wydaniu "Gońca". Sprawa wywołała ogromne poruszenie wśród naszych czytelników.

Radny Darski zauważył, że w przypadku, jeśli problem związany jest podłączeniem budynku obecnie zajmowanego przez kociarnię do sieci ciepłowniczej "jest to do załatwienia".


Tydzień po publikacji "Gońca" Katarzyna Basak zaproponowała utworzenie komisji doraźnej, która miałaby zająć się kwestią bezpańskich zwierząt, czemu stanowczo sprzeciwiła się radna Zabłocka oraz radna Binięda. Obie wskazały, że w mieście istnieje już stanowisko pełnomocnika ds. ochrony zwierząt, a utworzenie komisji miałoby cel wyłącznie polityczny.

Sytuację obejrzycie tutaj.

W odpowiedzi na wątpliwości radnych, zastępca burmistrza Krzysztof Hećman zapewnił, że aktualnie prowadzone są konsultacje w celu wypracowania rozwiązania akceptowalnego przez wszystkie strony.


Radni pochylili się także nad możliwością zawarcia przez miasto współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Paliw Alternatywnych. Wątpliwości Krzysztofa Hećmana wzbudziła możliwość "podołania przez miasto" współpracy oraz ilość samorządów uczestniczących w inicjatywie.

Karol Kapuściński, przewodniczący komisji ds. samorządowych i bezpieczeństwa zauważył, że projekt uchwały został jednogłośnie przyjęty przez komisję i nie nakłada on na miasto żadnych obowiązków czy generować wydatków. W jego opinii, Bartoszyce "jak na tacy" otrzymałyby know-how związane z paliwami alternatywnymi i odnawialnymi źródłami energii. Stanowisko to zostało przyjęte. 10 radnych głosowało za, 2 głosowało przeciw, 6 wstrzymało się od głosu.

Radni przyjęli także uchwały dotyczące ramowego planu pracy Rady Miasta, planów komisji, składów komisji stałych.

Rada podjęła uchwałę dotyczącą wzrostu kosztu pobytu osób bezdomnych w schronisku. Kwota ta wzrosła o 25%, do kwoty 65 zł. Decyzja ta spowodowana była wzrostem kosztów utrzymania ośrodka oraz niską frekwencją osób bezdomnych.

Zmianie uległa też stawka kosztu jednej godziny opiekuńczych świadczonych m.in. przez Polski Czerwony Krzyż.

Kolejnym punktem porządku obrad była zmiana dotychczasowej uchwały Rady Miasta dot. zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy. Uchwała podjęta została jednogłośnie.

Podczas dyskusji poświęconej "Wieloletniemu programowi gospodarowania mieszkaniowym zasobem Gminy Miejskiej Bartoszyce na lata 2021-2025" radna Ewa Pisarska zwróciła uwagę na wątpliwości dotyczące planowanej według projektu zabudowy kontenerowej w celu utworzenia lokali mieszkalnych w zamian istniejących i będących w złym stanie technicznych mieszkań.

Komisja wielokrotnie postulowała zabezpieczenie środków na poprawę stanu lokali w Pasławkach (gdzie brak jest szamba, występują problemy z instalacją kominową).

Zdaniem komisji, zabudowa kontenerowa może wzbudzić kontrowersje. Jak wskazuje radna Pisarska, w dalszym ciągu nie rozwiąże to tamtejszych problemów. Podkreśliła, że coraz głośniej mówi się także o negatywnych skutkach tworzenia gett kontenerowych.

Wątpliwości budziły również użyte w projekcie określenia. Po zakończeniu dyskusji, uchwała została jednogłośnie przyjęta.

W porządku pojawiła się również kwestia obiektu zlokalizowanego przy ul. Jagiellończyka w Bartoszycach. Paweł Wołoch, w ostatniej rozmowie z "Gońcem" wspomniał, że burmistrz zwrócił się z wnioskiem o podjęcie uchwały wyrażającej zgodę na użyczenie ZHP budynku stanowiącego dawną siedzibę BOSiR.

Wątpliwości komisji gospodarki miejskiej wzbudziło powierzenie tak dużej nieruchomości jednej organizacji.

Członkowie komisji przed podpisaniem umowy na czas nieoznaczony chcą poznać koncepcję zagospodarowania budynku przez harcerzy, czy brano pod uwagę dzielenie obiektu z innym NGO i jaki pomysł ma ZHP na pozyskanie środków niezbędnych dla utrzymania nieruchomości.

Radna Ewa Kapusto zwróciła uwagę na duże wsparcie jakie harcerze otrzymują ze strony urzędu miasta.

Uchwała dot. wyrażenia zgody na użyczenie ZHP budynku przy ul. Jagiellończyka podjęta została jednogłośnie.

W związku ze wzrostem kosztów odbioru nieruchomości, w porządku obrad pojawiły się punkty dot. podjęcia uchwał związanych z kosztami gospodarowania odpadami komunalnymi oraz górnymi stawkami opłat ponoszonych przez właścicieli nieruchomości za pozbywanie się odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych.

Projekt uchwały ustalający stawkę za gospodarowanie odpadami został przez radnych odrzucony.

Radni zwrócili również uwagę na kwestię opłat za zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Karol Kapuściński, w swojej interpelacji zapytał o taką możliwość. Podkreślił, że wiele samorządów skorzystało z tej możliwości, wobec czego rada powinna rozważyć taką możliwość.

Elżbieta Zabłocka zaapelowała do bartoszyckich gastronomików o indywidualne zgłaszanie się do urzędu miasta z wnioskami o zwolnienie z opłaty za zezwolenie.

Rafał Morawski

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5