Piątek, 22 stycznia 2021. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Regenerować filtry tak, wycinać nie!

2020-12-14 10:40:36 (ost. akt: 2020-12-14 12:00:46)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

MOTORYZACJA || Prawo zabrania wycinania czy usuwania filtrów cząstek stałych. Można jedynie je wymienić lub poddać regeneracji. Dlatego właśnie powstają urządzenia jak to, którym dysponujemy — mówi Sebastian Szkoła z firmy Trans-Kom w Bartoszycach.

Mieszcząca się przy ulicy Struga 15d w Bartoszycach firma Trans-Kom powoli staje się kompleksowym centrum obsługi pojazdów mechanicznych. Od kilku lat w miejscu tym funkcjonuje warsztat samochodowy, jest serwis ogumienia, gdzie sezonowo możemy wymienić w naszych autach opony, dostępna jest także stacja diagnostyczna wraz ze stacją kontroli pojazdów, w której możemy dokonać corocznych przeglądów.

Teraz firma zrobiła kolejny krok. Jest nim usługa regeneracji filtrów cząstek stałych. Służy temu specjalna maszyna, która od kilkunastu dni stoi w jednym z pomieszczeń. Czym jest proces regeneracji, jak on wygląda i dlaczego należy go robić — o tym opowiada szef Trans-Komu Sebastian Szkoła.

KILKA SŁÓW O REGENERACJI
— Maszyna do regeneracji filtrów cząstek stałych katalizatorów ma szerokie spektrum zastosowania. Używa się jej przy regeneracji filtrów w autach osobowych, dostawczych, ciężarowych, autobusach, maszynach budowlanych, na przykład koparki, spychacze, traktorach rolniczych, kombajnach. To pierwsze takie urządzenie w powiecie bartoszyckim, całkowicie nowe. Jest u nas od niespełna miesiąca. Dzięki niemu regenerujemy filtry w 99 procentach. Cała procedura odbywa się w obiegu zamkniętym i jest w stu procentach bezpieczna dla środowiska. Żadna chemia i zanieczyszczona woda nie wydostają się na zewnątrz. Maszyna posiada specjalne zbiorniki z filtrami, a pozostałości po regeneracji poddawane są później utylizacji.

W JAKI SPOSÓB WYKONYWANA JEST USŁUGA?
— Usługę regeneracji wykonujemy na miejscu. Jak to wygląda w praktyce? Klient zgłasza się do nas z problemem zapchania filtra cząstek stałych. Filtr z jego pojazdu możemy zdemontować na miejscu, wyczyścić, zregenerować i zamontować z powrotem. Opcji jest jednak więcej. Drugą jest dostarczenie do nas osobiście zdemontowanego już filtra. Jest także trzecie rozwiązanie. Na terenie powiatu bartoszyckiego sami możemy bezpłatnie odebrać filtr z innych warsztatów samochodowych. Wystarczy do nas zadzwonić. Wtedy przyjeżdżamy na miejsce, zabieramy filtr i regenerujemy go. Po wszystkim filtr albo odwozimy, albo wysyłamy kurierem, jeśli jest taka potrzeba. W każdym przypadku klient otrzymuje pełną dokumentację regeneracji. Składa się na nią wydruk z maszyny przed myciem, który pokazuje stopień zabrudzenia filtra, oraz wydruk przedstawiający jego stan już po umyciu.

JAK WYGLĄDA CAŁY PROCES?
— Najpierw trzeba przygotować filtr do mycia. Polega to przede wszystkim na sprawdzeniu, czy nie jest on uszkodzony. W tym celu trzeba zbadać go kamerą endoskopową. Jeśli jest uszkodzony mechanicznie, nie nadaje się już niestety do mycia i podlega jedynie wymianie. Jeżeli filtr nie jest uszkodzony, wówczas zakładamy niezbędne złączki, przyłączki i zaślepki. Ustawiamy następnie w maszynie odpowiedni program, a urządzenie wykonuje całą pracę.

JAK DŁUGO TO TRWA?
— Wszystko zależy od stopnia zabrudzenia filtra. Samo mycie to może być pół godziny, ale i dłużej. Trzeba też doliczyć kolejne 30-40 minut suszenie, bo poddany regeneracji filtr trzeba na koniec dokładnie wysuszyć.

ILE TO KOSZTUJE?
— Cena usługi też zależy między innymi od stopnia zabrudzenia filtra oraz jeszcze kilku innych czynników. Jeden filtr da się wyczyścić w pół godziny, a inny będzie zabrudzony do tego stopnia, że trzeba będzie poświęcić mu znacznie więcej czasu. Dlatego dla każdego przypadku cena jest ustalana indywidualnie. Niemniej zainteresowanie usługą jest i klienci dzwonią i dopytują o nią.

KIEDY POWINNIŚMY DOKONAĆ REGENERACJI?
— O regeneracji powinniśmy pomyśleć, kiedy w naszym pojeździe zapali się kontrolka silnika, a w warsztacie komputer wskaże, że filtr cząstek stałych jest już w takim stopniu zabrudzenia, który nie pozwala nam dalej jeździć. Trzeba pamiętać o tym, że prawo zabrania wycinania czy usuwania filtrów. Można jedynie je wymienić lub poddać regeneracji. Dlatego właśnie powstają urządzenia takie jak to, którym dysponujemy. Można też samemu kupić preparaty do regeneracji filtrów, ale nie dadzą one takiego efektu, jak dokonanie tego zabiegu w dedykowanej ku temu maszynie.


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages