Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Marsz mieszkańców przeszedł ulicami Bartoszyc [ZDJĘCIA, FILM]

2020-10-31 17:22:46 (ost. akt: 2020-10-31 18:36:32)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Jak zwykle mieli ze sobą transparenty z hasłami odnoszącymi się do niedawnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji i jak zwykle wznosili okrzyki przeciwko Prawu i Sprawiedliwości oraz prezesowi partii Jarosławowi Kaczyńskiemu — ulicami Bartoszyc przeszedł kolejny marsz mieszkańców.

Zebrali się na placu Konstytucji 3 Maja. Tym razem nie było już takich tłumów, jak niemal tydzień wcześniej, kiedy policja szacowała liczbę uczestników na około trzy tysiące. Tym razem na tzw. "Kwadracie" stawiło się ok. 150-200 osób.

Wciąż łączyła ich jednak wspólna sprawa — niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją RP prawa do aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. I to pomimo, że prezydent Andrzej Duda złożył w Sejmie nowelizację ustawy o planowaniu rodziny, która dopuszczałaby aborcję w przypadku tzw. wady letalnej, "gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

— To nie jest kompromis, to nie jest prawo wyboru. Dla kobiet, które muszą wybierać, to nie jest żadne złagodzenie prawa. Kobiety wciąż będą przez to cierpały. Dalsze protesty mają sens i powinny odbywać się do momentu, w którym ten kraj nie będzie normalnym, europejskim krajem. Musimy stanąć przeciwko tej władzy — przekonywała Ewa, jedna z uczestniczek sobotniego marszu.

Wiele osób przyszło na niego ze swoimi transparentami. "Heroizm jest cnotą, nie przymusem", My body, my choice" (moje ciało, mój wybór), albo "Gdzie mnie z tymi ręcoma" (cytat z filmu "Kiler-ów 2-óch") — to tylko niektóre z tekstów, jakie można było przeczytać na planszach. Nie obyło się również bez okrzyków przeciwko Prawu i Sprawiedliwości oraz prezesowi tej partii Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Kilka minut po godz. 14.30 uczestnicy marszu ruszyli, by okrążyć plac, po czym pod Bramą Lidzbarską przeszli na ulicę Bohaterów Warszawy. Tym razem nie poruszali się jednak chodnikiem, a weszli na jezdnię, blokując najpierw jeden, a potem oba pasy drogi krajowej nr 51. To zresztą w pewnym momencie było powodem wymiany zdań z policją, która nawoływała do zejścia na chodnik, ale zdecydowana większość "spacerowiczów" pozostała na jezdni.

Uczestnicy przeszli następnie ulicą Bema, na rondzie Królewieckim skręcili w Gdańską, by później odbić w prawo, w Wyszyńskiego, a następnie Chilmanowicza. Z balkonów stojących tam bloków słychać było okrzyki poparcia, ale pojawiło się też rzucone przez jakiegoś mężczyznę hasło "lewaki do pracy".

Spacer, jak sami określali to wydarzenie mieszkańcy, przeszedł następnie ulicą Sikorskiego, ponownie Bema, a na rondzie Sybiraków skręcił w Nowowiejskiego, by zakończyć się kilkadziesiąt metrów dalej, na Zamkowym Wzgórzu. Tam wszyscy odśpiewali "Mazurka Dąbrowskiego", a następnie brawami podziękowali policji, która od początku do końca eskortowała uczestników.

— Myślę, że najprawdopodobniej będą kolejne takie spotkania. Sytuacja w kraju nie cichnie, więc i Bartoszyce nie ucichną — powiedziała Klaudia, jedna z organizatorek przemarszu. — Jesteśmy bardzo zadowoleni i zaskoczeni frekwencją ze strony mieszkańców. Nie spodziewaliśmy się tego. Bardzo nas to cieszy i liczymy, że tych osób będzie jeszcze więcej — dodała.

Przemarsz ulicami trwał około półtorej godziny. Policja nie odnotowała żadnych incydentów.

Grzegorz Kwakszys


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Usuniesz p zabijesz swoje dziecko #3000868 | 88.156.*.* 4 lis 2020 08:54

  to w niczym i nigdzie nie zaznasz szczęścia. Depresja POskrobankowa to strszna rzecz. Rozpacz

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Mieszkam #3000777 | 10.10.*.* 3 lis 2020 21:02

   Nie usuwaj komentarzy!

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Brudaski #2999599 | 95.40.*.* 1 lis 2020 23:03

   ***

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Chciałbyś miec Matkę albo Żonę, która #2999571 | 88.156.*.* 1 lis 2020 21:34

    zabiła przez wyskrobanie twoją Siostrę, Brata albo twoje dzicko ???/ Toż taka Bestia może zabic i ciebie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Rozpoznani #2999568 | 88.156.*.* 1 lis 2020 21:31

     Jeździcie po różnych miastach i siejecie zamęt , co myślicie że jesteście nie rozpoznani?

     Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

    Pokaż wszystkie komentarze (43)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages