Poniedziałek, 30 listopada 2020. Imieniny Andrzeja, Maury, Ondraszka

Powiat bartoszycki w czerwonej strefie! Strefa żółta rozszerzona na cały kraj

2020-10-08 13:51:23 (ost. akt: 2020-10-08 15:41:57)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Na listę powiatów z najwyższym stopniem ograniczeń epidemicznych trafi powiat bartoszycki. Tylko dziś w powiecie wykryto osiem nowych przypadków zakażeń. Od początku epidemii wykryto ich już 164. Aktywnych przypadków jest 84. Maseczki nosić będziemy na terenie całego kraju także w przestrzeni publicznej.

- Podwojenie liczby zakażeń może następować mniej więcej co trzy dni - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej wspólnej z ministrem zdrowia Andrzejem Niedzielskim.

Zapewnił, że liczba łóżek dla chorych na covid-19 jest wystarczająca lecz podjęto działania w celu zwiększenia ich o kilka tysięcy. Zapewnił też, że w Polsce jest wystarczająco dużo respiratorów.

Informował, że dziś zajętych respiratorów jest 296 a zajętych "covidowych" łóżek szpitalnych - 4138. Nowy przypadków zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby wykryto 4 280. Wykonano w ciągu doby 44 100 testów.

- Od 10 października strefa żółta jest w całym kraju - powiedział premier.

Wiąże się to z obowiązkiem zakrywania nosa i ust także w przestrzeni publicznej. W całym kraju obowiązywać będą też inne zasady jak dla strefy żółtej.

Fot. KPRM

Premier apelował o odpowiedzialność, zachowywanie dystansu, noszenie maseczek i dezynfekowanie rąk.

- Tylko w ten sposób unikniemy lockdown'u w gospodarce i niedostępności służby zdrowia dla pacjentów - mówił premier.

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski mówił, że najważniejsze zmiany dostosowujące służbę zdrowia do eskalacji zakażeń to więcej łóżek, więcej respiratorów i przesunięcia personelu medycznego do walki z covid-19.

Zwiększone zostaną uprawnienia lekarzy rodzinnych do kierowania do izolatoriów i na izolację domową. Lekarze ci będą też sprawować opiekę medyczną nad osobami bezobjawowymi i skąpoobjawowymi.

Zniesiona zostaje konieczność występowania czterech objawów choroby, aby kierować pacjentów na izolacje.

Fot. KPRM

16 szpitali w Polsce przekształconych zostanie w szpitale koordynacyjne, gdzie leczeni będą pacjenci z koronawirusem.

Fot. KPRM

Na tej konferencji prasowej ogłoszono, że powiat bartoszycki od soboty 10 października 2020 r. znajdować się będzie w czerwonej strefie zagrożenia epidemicznego.

Poniżej przedstawiamy jakie, w związku z tym, czekają nas ograniczenia.

Fot. KPRM

Imprezy okolicznościowe
W imprezach rodzinnych, w tym w weselach w czerwonej strefie może uczestniczyć maksymalnie 50 osób, z wyjątkiem obsługi. Nie trzeba zakrywać ust i nosa.

Wydarzenia kulturalne
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25 proc. publiczności.

W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25 proc. publiczność. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

Kościoły
W kościołach lub w innych obiektach kultu dopuszczalne jest 50 proc. obłożenia budynku, na zewnątrz limit wynosi 150 osób.

Sport
Imprezy sportowe w strefie czerwonej muszą obywać się bez udziału publiczności.

Gastronomia
Obecnie w lokalu i ogródku klienci muszą zakrywać usta i nos do czasu zajęcia przez nich miejsc, w których będą spożywali posiłki lub napoje. Obsługa zakrywa usta i nos.

W strefie czerwonej obowiązuje limit 1 osoba na 4 m2. Prowadzenie działalności możliwe od 6.00–22.00. Ograniczenia w zakresie godzin nie stosuje się do realizacji usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowywaniu i dostarczaniu.

Fot. KPRM

Zgromadzenia
Obecnie jest zakaz zgromadzeń powyżej 150 osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Uczestnicy 1,5 m od siebie i zakrywają usta i nos.

Transport publiczny
50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

Handel
Obowiązek noszenia przez klientów podczas zakupu towa­rów lub usług rękawiczek jednorazowych lub stosowania środków do dezynfekcji rąk.

Dyskoteki, kluby nocne
Zakaz działalności

Osoby które nie będą zakrywały nosa i ust z powodów zdrowotnych muszą mieć przy sobie odpowiednie zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność. Tylko w najbliższy weekend zaplanowane już imprezy okolicznościowe (np. wesela) mogą się odbyć według zasad z trwającego jeszcze tygodnia. Zapewnił o tym minister zdrowia.

Andrzej GrabowskiPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages