Sobota, 23 stycznia 2021. Imieniny Fernandy, Jana, Rajmundy

Sesja rady miasta: dyskutowano m.in. o bibliotece, ośrodku sportu, szkolnych świetlicach oraz śmieciach

2020-09-24 15:51:52 (ost. akt: 2020-09-24 19:32:10)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Blisko pięć godzin trwały w czwartek 24 września obrady Rady Miasta Bartoszyce. Na jakie tematy radni poświęcili czas?

Szeroko dyskutowano m.in. o dwóch propozycjach, jakie znalazły się w uchwale dotyczącej zmian w budżecie. Jedna dotyczyła zwiększenia dotacji dla Miejskiej Biblioteki Publicznej, druga utworzernia w niedawno otwartej hali widowiskowo-sportowej pięciu etatów.

Dotacja dla biblioteki obejmować miała 42 tys. zł na wydatki rzeczowe oraz 112 tys. zł na płace. Te drugie, o czym mówił dyrektor MBP Grzegorz Monkiewicz, wynikały ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia oraz wyłączenia tzw. stażowego z kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Opinia Komisji Programowej i Budżetu w tej sprawie była negatywna. Także podczas obrad niektórzy radni głośno mówili, że nie są przekonani co do przyznania bibliotece dotacji. Ta jednak dodatkowe pieniądze otrzyma. Głosowało za tym 15 radnych, a dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Sporo czasu poświęcono również utworzeniu w Bartoszyckim Ośrodku Sportu i Rekreacji pięciu nowych etatów: pracowników gospodarczych (2), konserwatorów (2) i instruktora fitness (1). Wszystkie trafiłyby do nowej hali widowiskowo-sportowej. W uchwale przeznaczono na ten cel 77,9 tys. zł.

Komisja Programowa i Budżetu zaproponowała, by zamiast dwóch konserwatorów, zatrudnić jednego. Radna Elżbieta Zabłocka mówiła, żeby na początek utworzyć mniej etatów i zobaczyć, jak wtedy będzie wyglądała praca w hali. Sekretarz miasta Robert Pająk podkreślał natomiast, że obiekt otwarty jest od godziny 7 do 21-22 i potrzeba większej liczby pracowników.

Propozycja komisji została jednak odrzucona, a większością głosów radni uznali, że utworzonych zostanie jednak pięć nowych etatów do obsługi hali.

Podczas zmian w budżecie osobno głosowany był również punkt dotyczący przeznaczenia kolejnych już pieniędzy na remonty w przedszkolach nr 4 oraz 9 w związku ze zmianą systemu żywienia. Radni zgodzili się na to, ale nie było jednomyślności: 10 osób głosowało za, 3 przeciwko, a 4 wstrzymały się od głosu.

W uchwale dotyczącej zmiany w budżecie był także punkt mówiący o przeznaczeniu 1,5 mln zł na modernizację kładki dla pieszych nad rzeką Łyną przy ul. Drzewnej. Pieniądze na realizację tego zadania będą pochodziły z dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (1,45 mln zł) oraz środków własnych miasta (50 tys. zł).

Czwartkowa sesja miała w porządku obrad kilka uchwał dotyczących gospodarowania odpadami. Do tematu śmieci i ich segregowania odniesiono się jednak już wcześniej. W mieście prowadzone są obecnie kontrole segregacji i jak powiedział burmistrz Piotr Petrykowski, wielu mieszkańców czekać będą podwyżki opłat z powodu niesegregowania odpadów.

Poruszono również problem braku zajęć świetlicowych dla uczniów klas drugich i trzech szkół podstawowych. Od nowego roku szkolnego takie zajęcia przewidziane są tylko dla pierwszoklasistów, co spotkało się z protestami rodziców starszych uczniów.

Kilka dni wcześniej opublikowaliśmy pismo podpisane przez burmistrza Bartoszyc z odpowiedziami na nasze pytania dotyczące zajęć świetlicowych. Napisano wówczas, że "trwają prace mające na celu przedstawienie propozycji dodatkowych, bezpłatnych zajęć opiekuńczych i wychowawczych". Podczas sesji Piotr Petrykowski zdradził, że chodzi o, jak to nazwał, Harcerskie Kluby Malucha.

— Chcemy rozpocząć to jak najszybciej i kontynuować w przyszłym roku. Liczymy, że najpóźniej uda się to zrobić w końcówce października, bo na to trzeba będzie rozpisać konkurs — powiedział burmistrz Bartoszyc.

Petrykowski zdradził też nieco planów na przyszły rok. Od 1 września 2021 r. w mieście rozpocznie działalność szkoła muzyczna I stopnia. Budynek po prokuraturze przy ul. Bohaterów Warszawy (na mocy porozumienia ze starostwem powiatowym) ma zostać przekształcony na kolejny w mieście punkt opieki nad dziećmi do lat 3. Natomiast przyszłoroczna edycja Bartoszyckiego Budżetu Obywatelskiego miałaby mieć pulę 50 tys. zł.

Burmistrz zapowiedział także przeniesienie Gminnego Centrum Informacji z ul. Bohaterów Warszawy do Bramy Lidzbarskiej (pracownicy schodziliby wtedy do osób niepełnosprawnych, ale punkt nie prowadziłby już usług ksero i drukowania), zaś dotychczasową siedzibę GCI chciałby użyczyć np. jednemu z lokalnych stowarzyszeń zajmujących się historią.

Grzegorz Kwakszys

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Emeryt #2977547 | 10.10.*.* 28 wrz 2020 08:01

  Mam pytanie do pisowskich radnych: kiedy będą szczepionki na grypę? Czy prawdą jest twierdzenie, że szczepionek nie będzie bo prezydent n ie szczepi się?

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. aP #2976703 | 10.10.*.* 25 wrz 2020 12:11

   kto Kto wpadł na pomysł przeniesienia GCI do Bramy ??? GCI służy mieszkańcom od lat!!! zawsze mozna było załatwić wiele spraw, bo dziewczyny profesjonalne i miłe! to jest miasto starszych ludzi, ktorzy nie maja w domu komutera, a z pewnoscia drukarki....GCI, to OKNO NA Swiat dla dojrzalych mieszkancow tego miasta! utrzymywane z podatkow mieszkancow, wiec i sluzace im i teraz przenoszenie do Bramy !!! po co ? Brama to wymarzone miesce dla Stowarzyszenia Historycznego! idealne! a nie dla GCI! skandal, to malo powiedziane! Prosze brac pod uwage potrzeby mieszkancow Bartoszyc i zostawic GCI w obecnym miescu i ze wszystkimi uslugami z przed pandemii, bo to jest potrzebne ludziom !!!

   Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. xx #2976656 | 10.10.*.* 25 wrz 2020 10:39

   Szkoły będą dowozić dzieci do Harcerskich Klubów Malucha? Czy te kluby będą w każdej sp? Sprawa świetlic nie dotyczy tylko dzieci z klas 1-3, ale wszystkich które potrzebują świetlic ze wzgl na pracę rodziców. Art 105 Ustawy Prawo oświatowo określa jasno sprawę świetlic w szkołach podstawowych. Wszystko inne jest niezgodne z prawem. Nie ma co kombinować z "dodatkowymi bezpłatnymi zajęciami opiekuńczo-wychowawczymi"

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Henryk Z. #2976508 | 88.220.*.* 24 wrz 2020 22:33

   Jak zwykle sesja jest momentami komiczna. Jest transmitowana na żywo ( takie są wymogi) , ale nie zawsze wypowiedzi radnych są słyszalne, ponieważ nie mówią do mikrofonu, a tylko jak na jarmarku, czy innym targu. Wspomniana była sprawa remontu byłego dworca PKP przez pana burmistrza. Jak wiadomo pierwszy przetarg na wykonanie remontu dworca odbył się 14 września br. Teraz okazało się, że przetarg jest wadliwy ( czyli nieważny) i trzeba rozpisać nowy lub obecny poprawić . Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują, że żadne prace remontowe dworca w tym roku nie będą przeprowadzane. Być może na wiosnę, ale to b. wątpliwe. Wróbelki ćwierkają, że obiecane pieniądze z zewnątrz na remont dworca nie wpłyną . Jednak miasto bardzo pośpieszyło się z wypowiedzeniem najmu trzem podmiotom gospodarczym. Już na początku lipca , wypowiedziano umowę z dniem 30 września. Umowa terminu opuszczenia lokali, będzie dotrzymana. Będzie to również związane z brakiem wpływu co miesięcznego około 1500 zł za czynsz + podatek za działalność. Dodatkowo dwie osoby mogą powiększyć grono osób bezrobotnych. Najprawdopodobniej przez okres jesienno-zimowy kilkadziesiąt m2 będzie nie ogrzanych. Można najzwyczajniej w świecie rozwiązać umowę czynszową z dniem 31 grudnia. Względnie złożyć aneks do umowy wypowiedzenia czynszu, że z chwilą wyłonienia z przetargu wykonawcy remontu dworca , pomieszczenia zostaną opuszczone w ciągu dwóch tygodni . Tak byłoby najlepiej dla wszystkich. A tak, nie ma remontu, nie ma wpływu do kasy miasta , chociaż nie są to duże sumy, ale jednak są. Zważywszy, że czasami podczas sesji RM idzie bój naprawdę o niewielkie sumy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Kasia #2976421 | 10.10.*.* 24 wrz 2020 18:52

   Przeniesienie GCI do Bramy... Śmiech na sali.

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (8)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages