środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Felieton. Maska na twarzy a prawo własności

2020-09-05 08:51:18 (ost. akt: 2020-09-05 08:55:47)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Absurdy publikowane w mediach społecznościowych wciąż mnie zadziwiają. To niewyczerpalne źródło tematów do omówienia. Tym razem będzie o prawie właściciela do dowolnego rozporządzania własnością w kontekście obowiązku zakrywania ust i nosa.

Jak coś jest moje, to mogę zrobić z tą rzeczą co chcę. Czyż nie jest to prawdą? Gdybym zadał to pytanie w jakimś gremium, usłyszałbym gromkie: "oczywiście!". Tak nie jest do końca, bo i tu są ograniczenia, których wymienić nie sposób, ale przytoczę choćby przykład sprzedaży nieruchomości rolnej obcokrajowcowi. Nie można tego zrobić ot, tak sobie, bo trzeba uzyskać zezwolenie ministerialne.

Ostatnio jednak pojawiły się inne gromkie "okrzyki". Jakoś odbiera się to prawo do decydowania o rzeczy własnej właścicielom sklepów.

Pewien mój znajomy, prowadzący niewielki biznes handlowy, we własnym lokalu od jednej z klientek usłyszał wypowiedziane żartobliwie: "klient nasz pan".

Jego reakcja przyprawiła kobietę o osłupienie. "Nie, proszę pani. Jest pani na mojej ziemi, na moim terenie i to ja decyduję, czy sprzedam pani towar, który jest moją własnością, czy nie sprzedam".

Dalsza rozmowa potoczyła się oczywiście w kierunku, że pani pójdzie do konkurencji, że więcej może nie przyjść do niego. Znajomy odrzekł, że zdaje sobie z tego sprawę, ale to jego w pełni świadoma decyzja. Decyzja właścicielska. Święte prawo własności.

Równie dobrze w przypływie złego lub dobrego humoru może oddać cały towar do utylizacji, bo jest jego własnością. No i mówił prawdę.

Po diabła to piszę? No bo czasem zdarza się, że właściciele sklepów wymagają, aby ich klienci mieli zakryte usta i nos. Czy mają do tego prawo? Ano mają i nie jest ważne, czy właścicielem jest osoba fizyczna, czy wielka korporacja. Ktoś właścicielem jest i to on określa, co dzieje się na "jego ziemi".

No tak, ale przecież niedawno jedna z ekspedientek w Suwałkach została przez tamtejszy sąd ukarana grzywną za to, że odmówiła obsłużenia klientki bez maseczki. Przypominam, że to orzeczenie nie jest prawomocne i już została złożona apelacja.

Olbrzymie znaczenie ma tu również coś, co nazywamy uprzedzeniem o obowiązku. Sytuacja, w której klienta "wita" plakat lub regulamin mówiący o tym, że w tym obiekcie obowiązuje noszenie maseczki jest krańcowo różna od tej, w której klient dopiero po wybraniu towaru i podejściu do kasy dowiaduje się, że nie będzie obsłużony. To, czy oburzony plakatem klient się obrazi na sklep, to zupełnie inna sprawa.

Piszę to wszystko po to, aby uświadomić wam, że istnieje nie tylko państwowe prawo dotyczące wszystkich, ale też mogą być stosowane regulaminy obowiązujące w konkretnym obiekcie lub miejscu i właściciel może domagać się ich przestrzegania, zwłaszcza wówczas, gdy jest on całkowicie zgodny z powszechnie obowiązującymi przepisami. Zresztą regulaminy muszą być z nimi zgodne, tak jak uchwały rad gminnych z ustawami.

W dyskusję na temat tego, czy prawo powszechne związane z maseczkami jest zgodne z Konstytucją, czy też nie, nie zamierzam się wdawać.

Dopowiem tylko, że do momentu stwierdzenia niezgodności przepisów z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny te przepisy są obowiązujące. Czy Trybunał je uchyli? Sami sobie odpowiedzcie.

Andrzej Grabowski

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. jaro #2968395 | 176.97.*.* 5 wrz 2020 20:01

  Dokładnie, mogą być regulaminy, ale muszą być zgodne z obowiązującym prawem. To co się dzieje w tym momencie nijak ma się do prawa. Nikogo nie można zmuszać do czynienia tego czego prawo mu nie nakazuje. Dodać można, że sklep nie dostanie mandatu za klienta bez maski, karę może otrzymać jedynie za niezabezpieczenie sklepu w rękawiczki czy płyny do dezynfekcji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. niv #2968228 | 82.177.*.* 5 wrz 2020 10:12

   Trzeba być kompletnym idiotą aby, prowadząc biznes, wyrzucać ze swojej firmy pieniądze które ludzie chcą zostawić. Pan Redaktor nie ma najwyraźniej bladego pojęcia o prowadzeniu biznesu w handlu.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. Allsynonim #2968221 | 77.112.*.* 5 wrz 2020 09:32

    W końcu jakiś dobry artykuł . Nie chcesz nosić to nie noś ale nie ograniczaj prawa do swobód pozostałym którzy mogą mieć inne zdanie

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages