Sobota, 5 grudnia 2020. Imieniny Kryspiny, Norberta, Sabiny

Tydzień z koronawirusem. Powiat bartoszycki opuści jutro żółtą strefę. Ostatniej doby wyzdrowiało 51 osób

2020-09-04 10:24:57 (ost. akt: 2020-09-04 10:47:41)

Autor zdjęcia: Ministerstwo Zdrowia

ZDROWIE || Gwałtowny wzrost liczby stwierdzonych zakażeń koronawirusem spowodował, że od końca ubiegłego tygodnia powiat bartoszycki był w żółtej strefie obostrzeń sanitarnych. Nowe ognisko zakażeń wykryto wśród uczestników kolejnego wesela. Po tygodniu powiat wróci do strefy zielonej.

Kiedy w środę 26 sierpnia oddawaliśmy do druku poprzedni numer "Gońca", Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w Olsztynie informował o 48 zakażeniach koronawirusem w powiecie bartoszyckim i 2 osobach, które ozdrowiały.

Niestety, kolejnego dnia nastąpił ponad 50-procentowy wzrost liczby osób, u których potwierdzono zakażenie. Zakażonymi okazały się: 3 dziewczynki i 2 chłopców, 5 młodych kobiet, 5 młodych mężczyzn, 5 kobiet w średnim wieku, 4 mężczyzn w średnim wieku, starsza kobieta, 2 starszych mężczyzn (27 mieszkańców powiatu).

Łączna liczba potwierdzonych zakażeń wyniosła 75. Ogniskiem zakażenia okazało się jedno z wesel odbywających się na terenie powiatu bartoszyckiego. Potwierdził to w rozmowie telefonicznej Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Janusz Dzisko.

— Około połowa uczestników tego wesela, czyli 23 osoby, jest zakażonych. Cztery kolejne zakażenia są z innego źródła — mówiła z kolei Mirosława Tabaka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bartoszycach.

— Za waszym pośrednictwem apeluję, aby nie uczestniczyć obecnie w żadnych weselach — dodała zdecydowanie.

Bardzo dynamiczny wzrost liczby zakażeń spowodował, że powiat bartoszycki, jako jedyny z naszego województwa, trafił do tzw. strefy żółtej ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa.

Oznacza to m.in., że wesela mogą być organizowane dla 100, a nie 150 osób, zaś w lokalach i ogródkach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na cztery metry kwadratowe powierzchni. Nie zmieniły się natomiast zasady związane z obowiązkiem zakrywania nosa i ust maseczką lub przyłbicą.

Nadal obowiązek ten jest wymagany w zamkniętych pomieszczeniach, czyli urzędach, sklepach, biurach, lecz nie na zewnątrz. Jeśli nasz powiat trafi do strefy czerwonej, wówczas pojawi się też obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej.

Powiat nie trafił do strefy czerwonej tylko wraca do zielonej. Stało się tak, bo w kolejnych dniach wzrost liczby stwierdzonych zakażeń nie był już tak dynamiczny.

W piątek 28 sierpnia liczba osób, u których stwierdzono zakażenie wzrosła o jedną. Dzień później w przedstawianych przez urząd wojewódzki statystykach nie było w naszym powiecie nowych przypadków zakażeń.

W przedostatnim dniu sierpnia liczba osób z koronawirusem wzrosła o jedną, ale też to siedem osób ozdrowiało (dwie dziewczynki, trzech mężczyzn w średnim wieku, starsza kobieta i starszy mężczyzna).

Kolejny dzień znów przyniósł pozytywne informacje, bo liczba stwierdzonych zakażeń nie wzrosła, a ozdrowiały kolejne cztery osoby (młoda kobieta, młody mężczyzna, kobieta i mężczyzna w średnim wieku).

Nowych zakażeń i ozdrowień nie odnotowano w raportach z 1, 2 i 3 września. Dziś (4 września) liczba stwierdzonych zakażeń znów wzrosła o 1. Stwierdzono zakażenie u starszego mężczyzny, ale za to liczba ozdrowieńców wyniosła aż 51.

Liczba stwierdzonych zakażeń według dzisiejszych statystyk to 78. Ozdrowieńców mamy 69, czyli liczba aktywnych zakażeń to już tylko 9.Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages