Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Mieszkańcy Bartoszyc oddawali krew na starówce [ZDJĘCIA]

2020-08-17 11:46:26 (ost. akt: 2020-08-17 13:37:18)
Zbiórka krwi zorganizowana na placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach

Zbiórka krwi zorganizowana na placu Konstytucji 3 Maja w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Krwi podczas wakacji brakuje, więc każda akcja dotycząca krwiodawstwa jest na wagę złota. Bartoszyce bardzo prężnie działają na tym polu, czego dowodem poniedziałkowe wydarzenie na placu Konstytucji 3 Maja.

Od rana na starówce stał biało-czerwony autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Mieszkańcy znają go bardzo dobrze, bo przyjeżdżał do miasta już wielokrotnie. Tym razem jednak na miejsce postojowe wybrano plac Konstytucji 3 Maja. To tutaj mogły zgłaszać się osoby chcące oddać krew.

— W wakacje zawsze brakuje krwi, a szczególnie teraz, w czasie pandemii. Ludzie nie oddają krwi z obawy przez zakażeniem, niektórzy są wyłączeni przez kwarantannę. Już temperatura ciała jest dyskwalifikacją przed oddaniem krwi. Takie akcje są więc potrzebne, szczególnie w okresie letnim — przekonywała Elżbieta Kordyś, prezes Klubu HDK im. dr. Jana Chilmanowicza przy Oddziale Rejonowym PCK w Bartoszycach.

— Zależało nam też, aby zrobić tę akcję na zrewitalizowanej starówce. To bardzo dobry punkt, bardzo widokowy, więc nawet przypadkowe osoby mogły podejść, zapytać, a my wszystko im tłumaczyliśmy. Nie zawsze przecież potencjalny nowy krwiodawca będzie przygotowany na oddanie krwi "z marszu" — mówiła Kordyś.

Podobne akcje mają to do siebie, że opuszczający autobus krwiodawcy obdarowywani są upominkami i gadżetami. Tym razem w ich ręce trafiał chleb wypieczony w Piekarni Więziennej, otrzymywali upominki z regionalnego centrum oraz mogli skosztować pączków z lodami w Hillman Budzie.

— Gadżety są po to, żeby zachęcić do oddawania krwi, ale to również forma podziękowania krwiodawcom. Regionalne centrum nie jest zbyt bogate i na co dzień nie rozdaje takich upominków. Jednak podczas takich akcji jak dzisiejsza są one atrakcyjne i często ludzie decydują się na oddanie krwi właśnie dla tych drobnych prezentów. A nam zależy na przyciąganiu nowych krwiodawców. Pojawiają się oni przy każdej akcji — powiedziała Elżbieta Kordyś.

W czasie trwania akcji przygotowano również pokaz udzielania pierwszej pomocy. Maciej Szyndler ze stowarzyszenia mali WIELCY ratownicy opowiadał (i pokazywał), jak należy robić to właściwie oraz bezpiecznie dla siebie.

Jak poinformowali organizatorzy, do oddania krwi zarejestrowało się 45 osób, a ostatecznie oddało ją 38. Uzyskano 17,1 l krwi.

kwk


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages