Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Sąd w Bartoszycach będzie się mieścił w dwóch budynkach

2020-08-04 08:18:22 (ost. akt: 2020-08-04 08:43:10)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

Sędziowie i pracownicy sądu w Bartoszycach będą pracowali w lepszych, godnych warunkach. Za około 3 lata zakończony zostanie gruntowny remont i przebudowa obecnej siedziby i budynku po byłej szkole nr 2, który będzie użytkowany i wykorzystywany przez sąd.

Sąd Okręgowy w Olsztynie 28 lipca ogłosił przetarg na przebudowę budynków Sądu Rejonowego w Bartoszycach przy ul. Warszawskiej 3 i 7. Przedsiębiorstwa mogą składać oferty do końca sierpnia.

Oznacza to, że remontowane i przebudowane mają być dwa budynki. Ten w którym mieści się dziś sad oraz budynek, gdzie kiedyś mieściła się Szkoła Podstawowa nr 2.

O szczegóły planowanej inwestycji zapytaliśmy Marcina Wojciechowskiego z biura obsługi medialnej Sądu Okręgowego w Olsztynie.

"Celem planowanej inwestycji jest podniesienie standardu technicznego budynków sądu poprzez ich przebudowę, jak również uzyskanie dodatkowej powierzchni poprzez zagospodarowanie nieużytkowego dotąd poddasza.

W ramach tej inwestycji planowana jest także przebudowa otoczenia budynków sądu, która ma polegać m.in. na przebudowie chodników, miejsc postojowych, czy montażu zewnętrznych platform dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Tym samym dzięki realizacji tej inwestycji zostaną zapewnione odpowiednie, lepsze niż dotychczas warunki pracy dla pracowników sądu, jak też dla przebywających w nich petentów.

Planowana inwestycja nie będzie tylko „kosmetycznym remontem”. To duże przedsięwzięcie budowlane, które jednak nie będzie ingerować w bryłę sąsiadujących historycznych obiektów budowlanych (budynków i ogrodzenia byłego Aresztu Śledczego).

Budynki sądu zostaną gruntownie odrestaurowane, a ich przebudowa będzie odbywać się w istniejących granicach zabudowy, bez zmiany gabarytów, wielkości, długości, szerokości bryły, kształtu tych budynków oraz kątów nachylenia połaci dachowych.

W związku z adaptacją poddasza na m.in. pomieszczenia biurowe budynki zostaną wyposażone w okna dachowe. Dodam, że oba budynki sądu to obiekty zabytkowe, dlatego cała inwestycja będzie realizowana pod nadzorem konserwatorskim." odpowiedział nam w mailu Marcin Wojciechowski.

Dowiedzieliśmy się też, że inwestycja będzie w całości finansowana ze środków Ministerstwa Sprawiedliwości. Sąd Okręgowy w Olsztynie w ogłoszeniu o zamówieniu publicznym nie wskazał jaką szacunkową wartość ma mieć ta inwestycja.

"Informuję, że postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego polegającego na przebudowie budynków sądu w Bartoszycach jest w toku, natomiast zamawiający w ogłoszeniu o zamówieniu nie podał szacunkowej całkowitej wartości inwestycji. W związku z tym na obecną chwilę nie jestem upoważniony do tego, aby przekazać informację o szacowanej wartości tej inwestycji." napisał Marcin Wojciechowski.

Możemy jedynie domyślać się, na podstawie treści ogłoszenia o przetargu, że wartość inwestycji jest nie mniejsza niż 20 mln. złotych. Warunki stawiane potencjalnemu wykonawcy wskazują właśnie tę kwotę a wadium wymagane do przystąpienia do zamówienia wynosi 200 tys. złotych.

Pytaliśmy jeszcze, czy rozpoczęcie przebudowy nie zakłóci pracy sądu? Tu dowiedzieliśmy się, że "Inwestycja ma być realizowana dwuetapowo. W pierwszej kolejności planuje się przebudowę nieużytkowanego w tej chwili budynku przy ul. Warszawskiej 7. Dopiero po dokonaniu odbioru robót budowlanych oraz uzyskaniu zgody na użytkowanie budynku przy ul. Warszawskiej 7, nastąpi przeprowadzka do tego budynku pracowników z budynku przy ul. Warszawskiej 3. Następnie planuje się przebudowę budynku przy ul. Warszawskiej 3."

Planuje się, że realizacja tych robót potrwa 32 miesiące od daty podpisania umowy na jej wykonanie.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages