Ktoś podszył się pod mieszkankę Bartoszyc. Jej trzej znajomi stracili po tysiąc złotych

2020-07-16 09:26:42(ost. akt: 2020-07-16 09:30:49)

Autor zdjęcia: pixabay

Policjanci ostrzegają przed wyłudzeniami z wykorzystaniem systemu płatności mobilnych (BLIK). W ostatnich czasie metoda ta zyskuje na popularności i coraz więcej osób zgłasza, że zostały w ten sposób oszukane.
We wtorek 14 lipca policjanci otrzymali zgłoszenie o oszustwie metodą "na BLIK-a". Mieszkanka Bartoszyc poinformowała funkcjonariuszy, że ktoś włamał się na jej konto na portalu społecznościowym, a następnie, podszywając się pod nią, skontaktował się poprzez komunikator z jej znajomymi i poprosił o szybką pożyczkę pieniędzy przekazaną kodem BLIK. Oszukani zostali trzej znajomi kobiety, Wszyscy stracili po 1000 zł.

Mechanizm działania oszustów jest podobny. Przełamują elektroniczne zabezpieczenia do konta na portalu społecznościowym i używając powiązanego z nim komunikatora, w imieniu właściciela konta wysyłają wiadomości do jego znajomych i proszą o pożyczenie pieniędzy poprzez wygenerowanie kodu BLIK w systemie płatności elektronicznej.

Swoją prośbę tłumaczą różnie: chwilowym brakiem gotówki, pilną potrzebą zapłaty rachunku, czy brakiem możliwości zrobienia przelewu ze swojego konta z uwagi na prace konserwacyjne w banku.

Na czym polega oszustwo metodą na BLIK? Otóż polega ono właśnie na wyłudzeniu kodu do płatności przez telefon. Osoba logując się do swojego banku musi wygenerować w aplikacji kod do płatności telefonem, a następnie przesłać go „znajomemu”.

Niestety, w przeciwieństwie do płatności przelewem, transakcji dokonanych za pomocą tego kodu nie można już cofnąć, gdyż przestępca od razu wpisuje podany kod BLIK w bankomacie i wypłaca z niego pieniądze. Proceder robi się coraz bardziej popularny.

Przestrzegamy – jeśli otrzymujesz prośbę o pożyczkę, nie działaj pochopnie. Sprawdź najpierw, czy osoba, która do ciebie napisała rzeczywiście potrzebuje finansowej pomocy. Jeśli otrzymasz od znajomego prośbę o przelew za pomocą BLIK-a lub o przekazanie kodu BLIK — zadzwoń do niej i potwierdź jej prośbę. Jeden telefon pozwoli na uniknięcie utraty pieniędzy.

Należy pamiętać o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont, nie podawać nikomu danych do logowania na nasze konta bankowe, nie przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Ważne jest też to, aby zadbać o prawidłowe zabezpieczanie swoich danych osobowych, haseł i numerów dostępowych do portali i komunikatorów. Bardzo dobrym pomysłem na zabezpieczenie się przed tego rodzaju oszustwem jest posiadanie dwuskładnikowego uwierzytelniania swoich kont w mediach społecznościowych. Taką opcje należy wybrać w ustawieniach konta i logować się za pomocą hasła i kodu, który przyjdzie do nas sms’em.

źródło: KPP Bartoszyce

Komentarze (8) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. pokemony #2950405 | 91.196.*.* 20 lip 2020 14:13

    Idę o zakład , iż oszukani to genialni młodzieńcy jakich nr pesel zaczynają się od cyfry 9 lub 0. Bezstresowe pokolenie..... dramat !!!!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

  2. trzeba być półgłówkiem #2948927 | 37.8.*.* 16 lip 2020 13:28

    żeby wysyłać w sieci jakieś kody na 1000 zł ;) Ale jak jest frajer to go zdoili...

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz

  3. to z lbgt ktoś #2948900 | 176.10.*.* 16 lip 2020 12:49

    oni to potrafią

    odpowiedz na ten komentarz

  4. zasx #2948811 | 80.52.*.* 16 lip 2020 11:13

    "Należy pamiętać o tym, aby NIGDY nie przekazywać pieniędzy obcym osobom, nie przesyłać pieniędzy na podane przez obce osoby numery kont" - wychodzi na to, że już NIGDY nie powinno się nic kupować przez internet. Nie znam tych ludzi z al*egro!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  5. oklep #2948804 | 88.156.*.* 16 lip 2020 11:04

    Durnie! Oprócz smartfona,używajcie też mózgu! Typowe smartfonowe dzieci!

    Ocena komentarza: warty uwagi (9) odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (8)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5