Piątek, 15 stycznia 2021. Imieniny Arnolda, Dory, Pawła

Ubezpieczenie używanego samochodu – co trzeba wiedzieć?

2020-07-01 00:05:53 (ost. akt: 2020-07-02 13:23:56) Artykuł sponsorowany

Kupiłeś używany samochód i zastanawiasz się co z ubezpieczeniem? Czy polisa poprzedniego właściciela przeszła na Ciebie, a może jednak nie? Jak sprawdzić aktualne ubezpieczenie zakupionego auta i co się stanie, jeśli o nim zapomnisz? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Kupno samochodu a ubezpieczenie – które przechodzi, a które nie?
Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu OC to jedyne ubezpieczenie auta, które przechodzi na nowego właściciela. Nawet jeśli pojazd przed sprzedażą miał ważne inne ubezpieczenia – AC (Autocasco), assistance czy NNW – to wygasają one w chwili sprzedaży samochodu.
Ubezpieczenie OC samochodu przypisane jest do samochodu, a nie właściciela, w chwili sprzedaży pojazdu nie traci więc ważności. Pamiętaj jednak, że w przypadku ubezpieczenia używanego samochodu, ubezpieczenie OC przedłuża się samoistnie. Dlatego warto nawet przed zakupem dowiedzieć się, do kiedy obowiązuje obecne ubezpieczenie samochodu, aby nie przegapić terminu wykupu nowej polisy.

Pamiętaj także, że jeśli kupujesz auto z komisu, to informacja o tym, że pojazd ma nowe, dopiero wykupione ubezpieczenie OC, może wcale nie znaczyć, że przez najbliższy rok nie będziesz musiał się nim martwić. Komisy mogą bowiem korzystać z tak zwanych ubezpieczeń komisowych, które trwają jedynie 30 dni. Pamiętaj także, że OC wykupione przez dotychczasowego właściciela na cały rok nie oznacza braku opłat – możliwe bowiem, że opłacił on jedynie część składek OC. Po tym, jak ubezpieczenie samochodu po zakupie przejdzie na Ciebie, będziesz musiał opłacić resztę składek.

Jak sprawdzić, czy auto ma obowiązkowe ubezpieczenie samochodu?
Możesz oczywiście wierzyć sprzedającemu na słowo, ale jeśli chcesz mieć pewność, że ubezpieczenie używanego samochodu jest ważne, możesz sprawdzić tę informację na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, w bazie ubezpieczeń OC i AC. Będziesz potrzebować do tego numeru rejestracyjnego lub numeru VIN auta.

Ubezpieczenie samochodu po zakupie – dlaczego należy zrobić to jak najszybciej?
Oczywiście przede wszystkim dlatego, że nieposiadanie ważnego ubezpieczenia OC jest niezwykle nieodpowiedzialne i naraża zarówno nas samych na ogromne straty finansowe w razie poważnego wypadku, jak i przysparza osobie poszkodowanej komplikacji związanych z wyegzekwowaniem odszkodowania od osoby nieubezpieczonej. Drugim argumentem jest to, że za brak ważnego obowiązkowego ubezpieczenia samochodu OC grożą wysokie kary, które nakłada wspomniany Fundusz. Kary za brak ważnego OC w 2020 za samochód osobowy to:
• za brak ubezpieczenia OC do 3 dni – 1040 zł,
• za brak ubezpieczenia OC od 4 do 14 dni – 2600 zł,
• za brak ubezpieczenia OC powyżej 14 dni – 5200 zł.
Jeżeli samochód nie ma OC, musisz je natychmiast wykupić. Należy to zrobić najpóźniej w dniu rejestracji auta, jednakże nie później niż w momencie wprowadzenia go do ruchu.

Ubezpieczenie OC – czy ubezpieczyciel może zmienić Ci składkę? I czy Ty możesz zmienić ubezpieczyciela?
Powiedzmy, że ubezpieczenie używanego samochodu, którego zakup planujesz, jest ważne i opłacone. Jakie są Twoje możliwości? Możesz kupić samochód i poczekać do czasu wygaśnięcia obowiązującej umowy, a następnie wykupić nową polisę OC – u tego samego bądź innego ubezpieczyciela. Ale możesz także wypowiedzieć obowiązującą umowę (najpóźniej do dnia przed jej wygaśnięciem, osobiście lub pocztą – obowiązuje data stempla pocztowego). Wtedy poprzedni właściciel, który ubezpieczył i opłacił OC, odzyska część zapłaconej składki. Takie ustalenia najlepiej zawrzeć od razu w umowie kupna-sprzedaży pojazdu. Pamiętaj także, aby przed wygaśnięciem starego OC, wykupić nową polisę u innego ubezpieczyciela.

Czy warto anulować ważne OC wykupione przez poprzedniego właściciela? W niektórych sytuacjach jak najbardziej. Jeśli na przykład nie wszystkie składki są opłacone i obowiązek płacenia za stare OC przechodzi na Ciebie, ale oferta nie jest atrakcyjna, warto rozejrzeć się za lepszą. Możesz zdecydować się na nowe, tanie OC albo na atrakcyjny pakiet OC/AC.

Pamiętaj jednak, że nie tylko Ty możesz dokonać zmiany. Ubezpieczyciel po zmianie właściciela pojazdu może przeprowadzić rekalkulację składki, a więc na nowo obliczyć jej wysokość. Może być ona niższa, ale i wyższa – wszystko zależy od takich czynników, jak Twój staż jako kierowcy czy zebrane zniżki za bezszkodową jazdę.

Polub nas na Facebooku:

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages