Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Spontaniczne akcje nic nie dają, bo i tak śmiecimy na potęgę

2020-06-15 11:06:47 (ost. akt: 2020-06-15 16:04:55)

Autor zdjęcia: Czytelnik

Społeczna akcja sprzątania nad jeziorkiem "Mleczarskim" została zniweczona przez tych, którzy znów tam naśmiecili. Czytelnicy wskazali nam też inne zaśmiecone miejsca w mieście. To choćby pasaż nad Łyną i okolice wiat śmietnikowych.

Nie tak dawno temu, bo 23 maja nad jeziorkiem "Mleczarskim" w Bartoszycach odbyła się społeczna akcja sprzątania. Wzięli w niej udział mieszkańcy Bartoszyc, morsy z klubu "Polar", wędkarze. Zebrano wtedy kilkanaście worków odpadów.

Inicjator tej akcji, pan Krzysztof z Bartoszyc wczoraj, tuż po zakończeniu zawodów wędkarskich zrobił "obchód" jeziorka. Znów zebrał mnóstwo śmieci.

- Nie twierdzę, że wszystko zostawili wędkarze biorący udział w zawodach, ale część na pewno tak. W wodzie i na brzegach znalazłem butelki, puszki, opakowania po papierosach, jakieś sznurki, papiery, plastikowe torebki, opakowania po chipsach. A jeszcze nie tak dano temu było czysto... - mówi z żalem pan Krzysztof.

- Wyciągnąłem z wody śmieci, które zdołałem dosięgnąć. Pływa ich tam jeszcze mnóstwo. Nie wiem, co ci ludzie, którzy urządzają sobie tam imprezy alkoholowe robią. Czy oni tymi puszkami w kaczki rzucają? - dodaje.

Pan Krzysztof informuje też, że kosze, które są nad jeziorkiem są wypełnione butelkami i innymi odpadami. Do niektórych już nie sposób wrzucić zebrane śmieci.

- Podejrzewam, że burmistrz Bartoszyc nawet nie wie o tym, że tam chyba nikt nie sprząta i nie opróżnia koszy, bo przecież ma od tego odpowiednie zakłady. Może dzięki wam uda się poinformować o tym jak jest, a jest źle - mówi.

Stawiał też retoryczne pytania w rodzaju: "co robi straż miejska i policja?" Osoby śmiecące powinny być, jego zdaniem, po prostu karane mandatami.

Pan Krzysztof przesłał nam zdjęcia z wczorajszego "obchodu" i dziś wykonane zdjęcia przepełnionych koszy na śmieci.


To nie jest jedyny sygnał czytelnika o tym, że śmiecimy na potęgę. Otrzymaliśmy też wczoraj wykonane zdjęcia z nad Łyny, z pasażu spacerowego od przystani kajakowej do mostu kolejowego nad rzeką.

- Na różnych grupach poświęconych turystyce zapraszam rowerzystów na biegnący przez Bartoszyce szlak Green Velo, czy kajakarzy do tego, aby przepłynęli Łyną przez moje miasto. I teraz wyobraźmy sobie, że skorzystają z zaproszenia. Potem będą pisać, że takiego syfu nigdzie nie widzieli - mówi czytelnik.

- To po prostu wstyd a nic nie usprawiedliwia tego, że ktoś zostawia swoje śmieci w miejscu, gdzie imprezuje. Nawet jeśli nie ma tam koszy to trzeba je zabrać ze sobą skoro się je najpierw przyniosło - dodaje.

Fot. Czytelnik
Fot. Czytelnik
Fot. Czytelnik

Kolejny przykład to śmiecenie w pobliżu wiat śmietnikowych. Wczoraj otrzymaliśmy zdjęcia z ulicy Korczaka a czytelnicy w komentarzach wskazali nam kolejne takie miejsca.


Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.pl


Czytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


W poniedziałkowym (15 czerwca) wydaniu m.in.

Pieszy będzie pod ochroną
Od 1 lipca zmieni się część przepisów drogowych. Wszystko wskazuje na to, że już niedługo to samo czeka taryfikator mandatów. Mają do niego trafić dwa zupełnie nowe wykroczenia.

Zdjęcie ilustracyjne (jez. Jeziorak podczas regat żeglarskich, widok w kierunku Iławy)Turystyka? Tak. Pytanie tylko jaka
Miniony, długi weekend, pokazał, że sezon jeszcze nie jest stracony, bo takich tłumów nad jeziorami dawno u nas nie było. Problem tylko w tym, żeby turyści chcieli przyjeżdżać na Warmię i Mazury przez cały rok, a nie tylko w sezonie.

Trawnik Dworcowa 71Kosić trzeba z głową
Chce zatrzymać kosiarki i uratować bujne trawniki w miastach. Olsztynianka Bogusława Budna zainicjowała akcję Ogólnopolskie Wstrzymanie Kosiarek. Do inicjatywy dołączają inne miasta — m.in. Poznań, Toruń i Łódź.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kiedyś #2934165 | 80.48.*.* 16 cze 2020 13:30

  a może tak pan burmistrz przestałby oszczędzać na czym popadnie tylko zatrudnił osoby które na bieżąco by sprzątały miasto ????

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wredny #2933866 | 88.156.*.* 15 cze 2020 20:35

  Było czysto w mieście,gdy nieletni musieli pozostać w domu z powodu koronawirusa.Nie było potłuczonych butelek,walających się opakowań po chipsach i tysiąca innych śmieci rozrzucanych radośnie przez bezstresowo wychowywanych....

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ja #2933753 | 83.12.*.* 15 cze 2020 13:33

  WSTAWIC KAMERY

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Ania #2933729 | 88.156.*.* 15 cze 2020 12:03

  Śmieci to jedno,drugie to trawa nie koszona bo trzeba oszczędzać,w niektórych miejscach osiąga ponad pół metra!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages