Niedziela, 29 listopada 2020. Imieniny Błażeja, Margerity, Saturnina

Ze sportowego archiwum (2005): mecz Kadra WMZPN — Gwiazdy w Bartoszycach

2020-04-07 13:11:08 (ost. akt: 2020-04-08 09:32:46)
Piłkarski mecz Kadra WMZPN — Gwiazdy w Bartoszycach (czerwiec 2005)

Piłkarski mecz Kadra WMZPN — Gwiazdy w Bartoszycach (czerwiec 2005)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Ponieważ w lokalnym sporcie nic się nie dzieje, postanowiłem poprzeglądać redakcyjne archiwa. Znalazłem w nich wiele zdjęć dokumentujących wydarzenia sprzed lat. Fotografie te nigdy wcześniej nie były publikowane w Internecie. Na pierwszy ogień wydarzenie sprzed blisko 15 lat.

Swego czasu "Gazeta Olsztyńska" przez wiele lat na koniec piłkarskiego sezonu organizowała mecz, w którym Kadra Warmińsko-Mazurskiego Związku Piłki Nożnej, składająca się z utalentowanych graczy młodego pokolenia, mierzyła się z Gwiazdami.

Tę drugą drużynę stanowili zawodnicy już bardzo dobrze, znani, niejednokrotnie mający za sobą występy w ekstraklasie (lub I lidze, jak zwał, tak zwał) lub nawet reprezentacji Polski. Wspólnym mianownikiem tych piłkarzy było to, że wywodzili się z Warmii i Mazur.

Ogłoszenie nazwisk zawodników z drużyny Gwiazd było bardzo wyczekiwane przez kibiców. Chcieli oni z bliska zobaczyć piłkarzy, których podziwiali np. na ekranach telewizorów, uścisnąć im dłoń, zdobyć autograf.

Nie inaczej było w czerwcu 2005 roku w Bartoszycach. Mecz Kadra — Gwiazdy, który wtedy był już 15. edycją Memoriału Aleksandra Kupcewicza i Józefa Łobockiego, zawitał do miasta po kilkunastoletniej przerwie (poprzedni odbył się, jeśli dobrze pamiętam, w 1993 roku). Piłkarze mieli wtedy okazję przetestować wyremontowaną nawierzchnię głównej płyty stadionu.

Na trybunach zasiadło wielu kibiców, którzy nie tylko mogli obejrzeć mecz, ale też w jego przerwie wziąć np. udział w konkursie rzutów karnych. Wszyscy czekali jednak na piłkarzy. W zespole Gwiazd wystąpili wówczas m.in. dawni zawodnicy pierwszoligowego Stomilu Olsztyn: Jacek Chańko (uznany wtedy najlepszym zawodnikiem meczu), Sylwester Czereszewski, Arkadiusz Klimek i Zbigniew Małkowski, czy znany z Amiki Wronki Remigiusz Sobiciński.

Prawem gospodarzy było zgłoszenie zawodników miejscowego klubu do występu w obu drużynach. Dzięki temu wyjątkowy występ zaliczyło dwóch piłkarzy Victorii. Wśród Gwiazd można było zobaczyć napastnika Tomasza Delugę, zaś w Kadrze wystąpił obrońca Tomasz Szawara, który otrzymał nawet statuetkę dla najmłodszego uczestnika memoriału.

Trzymając się jeszcze lokalnych akcentów, to wspomnieć trzeba, że w składzie Gwiazd zagrał też Tomasz Włodarczyk (Łyna Sępopol, Victoria), zaś kierownikiem młodzieżowców był nieżyjący już Ryszard Wasilewski (trenował m.in. Victorię i Łynę).

Rozegrany pod koniec czerwca mecz trwał trzy razy po 30 minut. Po pierwszej tercji Gwiazdy prowadziły 1:0. Druga zakończyła się wynikiem 2:2, a w trzeciej więcej goli ponownie zdobyli bardziej doświadczeni piłkarze (2:1). Ostatecznie Gwiazdy wygrały tamto spotkanie 5:3.
• Gwiazdy - Kadra WMZPN 5:3 (1:0, 2:2, 2:1)
1:0 - Czereszewski (15), 1:1 - Perkowski (36), 2:1 - Radziwon (39), 3:1 - Trzeciakiewicz (43), 3:2 - Hebda (57), 3:3 - Ogrodowczyk (63), 4:3, 5:3 - Sobociński (65, 68); sędziował: Tomasz Płoski (Elbląg)

• Gwiazdy: Krzyształowicz - Kulig, Płoski, Klepczarek, Chańko - Głowacki, Trzeciakiewicz, Sobociński, Mierzejewski - Czereszewski, Klimek oraz Małkowski, Radziwon, Deluga, Włodarczyk, Siniczyn.

Trenerzy: Andrzej Biedrzycki, Czesław Żukowski; lekarz: Mariusz Siergiej; masażysta: Zbigniew Dudzikowski; kierownik: Leszek Kiński.

• Kadra WMZPN: Wojtczak - Lipowski, Koprucki, P. Kulpaka, Krauze - Drzystek, Kraszewski, Jędrychowski, Kalinowski - Trafarski, Ruszkul oraz Miara, Szawara, Perkowski, Harmaciński, Hebda, Ogrodowczyk, Jończak.

Trenerzy: Jerzy Budziłek, Zbigniew Wodniak; kierownik: Ryszard Wasilewski; lekarz: Piotr Kulpaka.

Grzegorz Kwakszys
g.kwakszys@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie


Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w czwartek i piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


We wtorkowym (7 kwietnia) wydaniu m.in.

Wielki festiwal pogardy
Polskie szkoły przeszły do sieci. Każdy, kto choć trochę zna się na cyfryzacji, wiedział, jak to będzie wyglądało. Problem w tym, że przez osoby odpowiedzialne za to zamieszanie znowu zapłacili nauczyciele. Ale też uczniowie.

Teraz auta nie umyjesz
W kwestii tego, co można, a czego nie można robić podczas epidemii koronawirusa, wciąż jest wiele niejasności. I raczej się to prędko nie zmieni, a nawet będzie ich więcej. W zasadzie wszystko zależy od interpretacji.

Maseczki ochronne powinny być noszone podczas zakupówKto nie nosi, ten roznosi
Z inicjatywą wyszła Dagmara Omieczyńska-Nastaj, iławska lekarka, która propaguje noszenie maseczek, ich właściwe użytkowanie oraz dezynfekowanie. Chciałaby, żeby w każdym sklepie, w miastach i na wsiach, ludzie nosili maseczki.

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages