Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Czym jest kwarantanna, a czym nadzór? Sanepid odpowiada

2020-03-24 11:52:23 (ost. akt: 2020-03-24 12:08:53)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Czym jest kwarantanna, a czym nadzór epidemiologiczny? Jakich zasad należy przestrzegać w życiu codziennym, by ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa? Na te i inne pytania odpowiedzieli nam pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach.

Jak dużo jest w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bartoszycach telefonów od mieszkańców powiatu w związku z podejrzeniem występowania koronawirusa?

Do PSSE w Bartoszycach wpływa bardzo dużo zgłoszeń telefonicznych, głównie dotyczących informacji na temat różnych sytuacji życiowych w odniesieniu do występującego zagrożenia koronawirusem. Należy mieć na uwadze, że udostępnione telefony są to numery alarmowe, z których wskazane jest korzystanie tylko w uzasadnionych przypadkach dotyczących zachorowań. Informacji dotyczących zakażeń można zasięgnąć dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (800 190 590) i infolinię Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie (538 286 085).

Ilu mieszkańców powiatu poddanych jest obecnie kwarantannie domowej, a ilu nadzorowi epidemiologicznemu?

Dane dotyczące ilości osób objętych nadzorem i kwarantanną ulegają codziennie zmianom. Dane na 24 marca 2020 r. z terenu powiatu bartoszyckiego:
• liczba osób hospitalizowanych — 1,
• liczba osób objętych kwarantanną domową na podstawie decyzji Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bartoszycach — 18,
• liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym — 14.

Czym jest kwarantanna domowa, a czym nadzór epidemiologiczny?

Kwarantanna jest to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. Nadzór epidemiologiczny to obserwacja osoby zakażonej lub podejrzanej o zakażenie, bez ograniczenia jej swobody przemieszczania się. Osoba objęta nadzorem epidemiologicznym pozostaje w ciągłym kontakcie z inspekcja sanitarną.

Kwarantanną obejmowane są osoby na podstawie decyzji państwowego powiatowego inspektora sanitarnego lub na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego ( Dz.U. 2020 poz 433 z późn., zm.) oraz na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz.U. 2020 poz. 491), zgodnie z którym:
• osoby wracające z zagranicy po 15 marca 2020 r. podlegają obowiązkowej kwarantannie.

Osoby współmieszkające z taką osoba nie są objęte kwarantanną oraz nie są objęte ograniczeniem przemieszczania się. O powstaniu obowiązku kwarantanny lub nadzoru epidemiologicznego oraz okresie trwania obowiązkowej kwarantanny i nadzoru epidemiologicznego decyduje państwowy powiatowy inspektor sanitarny.

Jak należy zachować się w trakcie kwarantanny domowej? Co można robić, a czego nie można?
Osoby odbywające kwarantannę domową powinny stosować się do zleceń:
• nie opuszczać domu,
• nie wychodzić do sklepu,
• nie wychodzić na spacer ze zwierzętami,
• nie spotykać się z innymi osobami,
• nie zapraszać innych osób do domu,
• ograniczyć kontakty z innymi osobami zamieszkującymi we wspólnym gospodarstwie domowym,
• używać oddzielnych naczyń niż pozostałe osoby przebywające w mieszkaniu,
• jeżeli jest możliwość, zaleca się korzystanie z osobnej łazienki/toalety,
• jeżeli nie ma możliwości korzystania z oddzielnej łazienki zaleca się, aby osoba z kwarantanny korzystała z niej jako ostatnia, a po skorzystaniu zdezynfekowała ją,
• należy wietrzyć mieszkanie kilka razy dziennie,
• zachować zasady higieny,
• często myc ręce i dezynfekować powierzchnie dotykowe takie jak: blaty, klamki, ekrany telefonów,
• monitorować temperaturę ciała minimum 2 razy dziennie,
• w przypadku wystąpienia gorączki, kaszlu lub duszności niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się na odział zakaźny, unikając transportu publicznego,
• należy udzielać informacji o swoim stanie zdrowia dzwoniącym pracownikom inspekcji sanitarnej,
• w weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji, którzy mogą odwiedzić osoby poddane kwarantannie,
• w przypadku potrzeby skontaktowania się z lekarzem POZ należy skorzystać z teleporady.

Naruszenie zasad kwarantanny podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.

Jeśli ktoś zadzwoni do PSSE z podejrzeniem koronawirusa u siebie, jakie są dalsze procedury ?

Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie. Osoba dzwoniąca do inspekcji sanitarnej informowana jest o sposobie dalszego postępowania. Osoby z objawami chorobowymi informowane są o konieczności kontaktowania się wyłącznie telefonicznie z lekarzem POZ. W zależności od objawów przyjęty jest określony algorytm postępowania.

W jakich przypadkach osoby trafiają do szpitala zakaźnego w Ostródzie?

Decyzje o potrzebie hospitalizacji podejmuje lekarz w uzgodnieniu z państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym.

Jakie inne środki ostrożności możemy przedsięwziąć?

W obecnej sytuacji epidemiologicznej, wobec wszystkich obywateli kraju, zalecane jest ograniczenie aktywności społecznej, przestrzeganie zasad higieny, samokontrola stanu zdrowia (samoobserwacja, pomiar temperatury 2 razy dziennie) oraz zachowywanie bezpiecznej odległości od innych ludzi (przynajmniej 1,5 metra). Powinniśmy ograniczyć do minimum wychodzenie z domu.

Ponadto należy: często myć ręce używając wody i mydła lub środka dezynfekcyjnego, stosować odpowiednie zasady ochrony podczas kaszlu i kichania (podczas kaszlu i kichania zakryj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką) oraz unikać dotykania oczu, nosa i ust.

Jak powinniśmy reagować, jeśli wiemy o kimś, że ta osoba powinna przebywać w kwarantannie domowej, a mimo wszystko tego nie robi?

W przypadku, gdy wiemy że osoba, która powinna przebywać w kwarantannie domowej nie stosuje się do tego, należy zawiadomić odpowiednie służby: inspekcję sanitarna lub policję. Musimy być jednak pewni, że osoba ta jest objęta kwarantanną domową.

Czy spacery w lasach, z dala od innych ludzi, to w obecnej sytuacji dobre rozwiązanie?

Na chwilę obecną nie ma zakazu przemieszczania się ludzi zdrowych. Ale nawet na spacerach w lesie należy unikać kontaktu z innymi osobami.

red.Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. zmartwiony #2893285 | 91.196.*.* 25 mar 2020 10:13

  kierowcy tirów nie powinni być zwolnieni z kwarantanny - tych osób nikt nie kontroluje wracają z Włoch, Niemiec czy Francji i normalnie chodzą po mieście i robią zakupy - i zarażają bo niestety niemal wszyscy przyjezdni wykazują prędzej czy później objawy zakażenia. Niech "rząd" pomyśli na dziurami w systemie, który obecnie jest stosowany.! w ten sposób epidemia będzie trwała jeszcze pół roku albo i dłużej - a setki albo tysiące osób niepotrzebnie umrze. Czy ci rządzący myślą czy maja za daleko do łba...?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. zmartwiony #2893283 | 91.196.*.* 25 mar 2020 10:06

  wszystkie osoby wracające z zagranicy tzw. "LOTem do domu" powinny na 14 dni być w kwarantannie i to nie domowej! tylko na lotnisku lub przewiezieni do akademików lub hoteli, by tego wirusa nie rozsiewać w trakcie drogi do domu. Wszystkie działania są daremnegdzy przywieziemy z zagranicy kilkanaście - lub kilkadziesiąt tys. osób zarażonych. Niestety ktoś kto jest zagranicą i chce wrócić taką kwarantannę w miejscu odosobnienia powinien przejść, inaczej będą drugie Włochy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kris #2893271 | 5.173.*.* 25 mar 2020 09:27

  O kant d.py rozbić zasady kwarantanny w jednym potencjalny chory a reszta domowników śmiga po okolicy.Takie osoby powinno się bezwzględnie izolować do czasu wyjaśnienia czy jest zdrowa

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages