Sobota, 28 marca 2020. Imieniny Anieli, Kasrota, Soni

Bartoszyczanin w Madrycie: Siedźcie w domach i stosujcie się do zaleceń

2020-03-23 11:27:20 (ost. akt: 2020-03-23 12:18:55)

Autor zdjęcia: Czytelnik

Skontaktowaliśmy się z bartoszyczaninem, który od jakiegoś czasu mieszka ze swoją rodziną w Hiszpanii. Jak mówi w rozmowie z nami, życie przez koronawirusa zmieniło się diametralnie.

— Dużo jest potwierdzonych przypadków koronawirusa i śmierci z jego powodu w regionie, w którym mieszkasz z rodziną?
— Na tą chwilę odnotowano w Hiszpanii około 33 tysięcy zachorowań, a około 2200 osób niestety zmarło. Najwięcej w Madrycie. Jak podaje "Marca", chyba najpopularniejsza hiszpańska gazeta, sam Madryt to prawie 9 tysięcy osób chorych i około 900 ofiar. Cały czas, niestety, jest to trend wzrostowy. Jesteśmy tym przerażeni, bo żyjemy i mieszkamy w samym centrum Madrytu.

— Jak Hiszpanie początkowo reagowali na pojawienie się wirusa?
— Wszystko od początku było bardzo podobnie jak w innych krajach, których wirus dotknął jako pierwsze. Mówię o Chinach czy Włoszech. Od środy 11 marca zostały u nas zamknięte szkoły, jednak życie towarzyskie nic się nie zmieniło. Restauracje, bary, galerie tętniły życiem. Wszystko się zmieniło od poprzedniej soboty, gdy rząd ogłosił stan wyjątkowy.

— Kiedy wprowadzono jakieś obostrzenia w życiu codziennym?
— Jak już wspomniałem, hiszpański rząd ogłosił, że od północy w poniedziałek 16 marca obowiązują obostrzenia i restrykcje w związku z koronawirusem.

— Jak te obostrzenia wyglądają w tej chwili?
— Życie zmieniło się diametralnie. Nie wolno wychodzić z domu. Wyjątek to wyjście po zakupy lub spacer z psem. Jest dużo policji, która kontroluje, z jakiego powodu wychodzisz z domu. W sklepach wydzielone są tylko działy spożywcze lub z elektroniką. Reszta jest zamknięta. Ograniczenie dotyczy też liczby osób robiących zakupy. Pilnuje tego ochrona. Reszta czeka przed sklepem. Jeżeli łamie się zakazy, nakładane są olbrzymie mandaty. Dla ciekawości podam przykład znajomego, który na spacerze z psem wszedł z nim na trawnik (można spacerować tylko po chodniku) i dostał 700 euro mandatu. Tak że żartów nie ma, ale i sytuacja jest dramatyczna.

— Jak wygląda Wasz dzień?
— Dni wyglądają tak samo. Rano dzieci mają e-szkole. Nauki jest dużo, bo mają tydzień do nadrobienia. My pracujemy zdalnie. Co trzy, cztery dni robimy zakupy. W międzyczasie staramy się dbać o formę fizyczną, żeby powrót do normalności nie był za ciężki i żeby zbędnych kilogramów nie było za dużo.

— W jakiej sytuacji możecie wyjść z domu?
— Jak już wspomniałem, wyjście z domu tylko jeżeli jest to niezbędne. Im mniej wyjść i kontaktów z innymi, tym dłużej będziemy względnie bezpieczni. Generalnie zakupy. Nasze wyjście na zewnątrz to tylko taras. Dobrze, że mamy dosyć spory. Jeżeli pogoda sprzyja, jesteśmy tam w większości dnia.

— Jakie zalecenia wprowadzili Hiszpanie?
— Hiszpania chyba odrobiła lekcje. Cały świat widzi, co się dzieje we Włoszech. Ogólne restrykcje i zalecenia dotyczą nakazu siedzenia w domu. Kto ma możliwość, ma pracować w domu. Widać, że raczej się do tego stosują, bo na ulicach ludzi i samochodów ja na lekarstwo. Znając Hiszpanów, ich zwyczaje i nawyki, jestem pełen podziwu dla nich, że zmienili to z dnia na dzień.

— Chciałbyś coś przekazać mieszkańcom powiatu bartoszyckiego? Jak mają się zachowywać?
— Wszyscy na pewno widzą w mediach, co się dzieje w Hiszpanii i w całej Europie. Jedynie siedzenie w domu i unikanie kontaktów z innymi pozwoli na szybkie pokonanie wirusa. Dajmy szansę służbie zdrowia, dała radę na bieżąco pomagać już zarażonym. Jeżeli w krótkim czasie będzie za dużo chorych, nie dadzą sobie rady. Trzymajcie się zdrowo i stosujecie się do zaleceń.

kwkCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Codzienne e-wydanie Gazety Olsztyńskiej, a w piątek z tygodnikiem lokalnym tylko 2,46 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Wszystkie informacje nt. koronawirusa SARS-CoV-2 znajdziecie Państwo w specjalnym serwisie Gazety Olsztyńskiej.

Za sprawą Gazety Olsztyńskiej na Facebooku pojawiła grupa wsparcia: Grupa Wsparcia, Koronawirus - Olsztyn, Warmińsko-Mazurskie

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. dziś nie musisz być królem #2892146 | 82.31.*.* 23 mar 2020 17:40

  żeby nosić koronę

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. józek #2892115 | 176.97.*.* 23 mar 2020 16:46

  w stokrotce tłumy a pracownicy bez zabezpieczeń będzie płacz

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Aaa #2892052 | 176.97.*.* 23 mar 2020 15:20

   Bartoszyce robią remonty

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages