Sobota, 26 września 2020. Imieniny Cypriana, Justyny, Łucji

Zmiany w Mszach świętych, dyspensa dla starszych i chorych, młodzieży i osób obawiających się zakażenia

2020-03-14 13:37:42 (ost. akt: 2020-03-14 14:24:04)
Widok na kościół w Bisztynku z lotu ptaka.

Widok na kościół w Bisztynku z lotu ptaka.

Autor zdjęcia: Paweł Adamski

Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemiologicznego w Polsce ogranicza ilość osób zgromadzonych w jednym miejscy do 50. Dotyczy to także kościołów. W niektórych parafiach wymusiło to zmiany. Inne czekają na to co zdarzy się jutro i odwołują się do komunikatu arcybiskupa metropolity warmińskiego Józefa Górzyńskiego

- Musimy zmierzyć się z jutrzejszym dniem - powiedział ks. kan. Artur Oględzki, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty i Batki Bożej Częstochowskiej w Bartoszycach.

Dodał, że godziny odprawiania niedzielnych mszy świętych jutro nie uległy zmianie. Prosi jednocześnie wiernych o stosowanie się do komunikatu arcybiskupa Górzyńskiego.

Na stronach internetowych parafii św. Brata Alberta w Bartoszycach czytamy z kolei "Osoby starsze i schorowane mogą pozostać w domach i stąd śledzić transmisje Mszy Świętych, które są w niedziele w środkach społecznego przekazu (...). Nie ma wymogu, by podczas Mszy św. przekazywać znak pokoju przez podanie dłoni. Można to uczynić przez skłon głowy. W kościele siadajmy w miarę możliwości w oddaleniu, tak by zajęte były wszystkie ławki."

W parafii Bisztynek jutro oraz w niedziele 22 i 29 marca nie będzie odprawiana msza święta w kaplicy w Troszkowie o godz. 10:30. Msza ta zostaje "przeniesiona" do kościoła parafialnego w Bisztynku, który jest ogromną budowlą, w której jest 1600 miejsc siedzących.

Jak się dowiedzieliśmy decyzję taką podjął proboszcz ks. kan. Janusz Rybczyński z uwagi na to, że kaplica w Troszkowie jest mała i wierni uczestniczący w nabożeństwie są zawsze blisko siebie.

Tak więc msze w kościele w Bisztynku w niedziele 15, 22 i 29 marca odprawiane będą o g. 9, 10:30, 12 i 18.

Na stronach parafii św. Michała Archanioła w Sępopolu czytamy: "W związku z pandemią koronowirusa COVID-19 zostaje odwołany wyjazd na Pielgrzymkę do Czerwińska n/ Wisłą na Misterium Męki Pańskiej - zwrot wpłaconych pieniędzy jest dokonywany w Zakrystii lub Kancelarii Parafialnej.

Z tego samego powodu zostają odwołane w dniach 12-25 marca 2020 zajęcia w Oratorium, Chóru i Scholi Parafialnej i wszystkich grup parafialnych. Termin może ulec dalszym zmianom w zależności od decyzji Rządu Rzeczypospolitej Polskiej."

Nie ma informacji o zmianach w ilości i godzinach odprawianych Mszy świętych.
Nie ma też informacji o zmianach godzin nabożeństw w innych kościołach, które prowadzą swe strony internetowe.

Przypominamy, że arcybiskup Józef Górzyński udzielił dyspensy: osobom w podeszłym wieku, osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe." czytamy z kolei w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

and


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. lob #2886666 | 62.227.*.* 14 mar 2020 15:48

  Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie“ (Mt 6,5-6)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. GieTek #2886662 | 5.173.*.* 14 mar 2020 15:42

  Gdzieś mam wasze dyspensy, jeszcze myślę.!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages