Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Jak uniknąć koronawirusa? Przeczytaj i stosuj się do zaleceń

2020-03-02 12:53:43 (ost. akt: 2020-03-02 13:13:42)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Szpital Powiatowy im. Jana Pawła II w Bartoszycach przypomina o podstawowych zasadach, jakich należy przestrzegać, by zapobiec zakażeniu koronawirusem.

Koronawirus powoduje gorączkę, kaszel, duszności, bóle mięśni i zmęczenie. Przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kichania czy mówienia.

Jak zapobiegać zakażeniu?
• Często myj ręce, używając mydła i wody lub środkiem odkażającym na bazie alkoholu.

• Kiedy kaszlesz i kichasz, zakrywaj usta i nos.

• Zachowaj co najmniej 1 metr od osób, które kaszlą i kichają.

Jeśli wracasz z regionu, gdzie występuje koronawirus i masz objawy choroby lub miałeś kontakt z osobą zakażoną, powiadom telefonicznie o tym stację sanitarno-epidemiologiczną w Bartoszycach (tel. 883 366 906, 600 918 236).

Pamiętaj!
W przypadku, kiedy istnieje podejrzenie zakażenia, ale nie masz jeszcze objawów, pozostań w domu, unikaj kontaktu z innymi osobami, aby nie doszło do rozprzestrzeniania się wirusa. Wszelkie wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia wyjaśniaj telefonicznie lub innymi metodami zdalnej konsultacji.

Nie zgłaszaj się sam do przychodni POZ (chyba, że zostaniesz o to poproszony w określonym terminie), ani ni udawaj się do szpitala bez wcześniejszego uzgodnienia, gdzie masz się zgłosić i czy jest to potrzebne. Jeden chory pacjent może być źródłem zakażenia wszystkich pozostałych osób w poczekalni.
Infolinia NFZ w sprawie koronawirusa — 800 190 590.


red.


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages