Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Strażacy podsumowali swe działania w roku 2019

2020-02-13 08:10:00 (ost. akt: 2020-02-13 08:11:14)

Autor zdjęcia: Andrzej Grabowski

W 2019 roku w powiecie bartoszyckim było 11 mniej pożarów i 19 mniej miejscowych zagrożeń niż w 2018. To dane z rocznej odprawy strażaków, która odbyła się w Bartoszycach.

Wczoraj (12 lutego) w sali Młodzieżowego Domu Kultury odbyła się roczna odprawa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach podsumowująca działania strażaków w roku 2019.

W odprawie wzięli udział: zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. mgr inż. Michał Kamieniecki, wicemarszałek województwa Miron Sycz, dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej gen bryg Jacek Ostrowski, samorządowcy z powiatu, przedstawiciele innych służb mundurowych oraz strażacy PSP i OSP.

Dane o działaniach Komendy Powiatowej Panstwowej Straży Pożarnej w Bartoszycach przedstawiał komendant powiatowy PSP bryg. Andrzej Harhaj.

Oto część przedstawionych danych.

W 2019 roku na terenie powiatu bartoszyckiego jednostki straży pożarnych interweniowały w 702 zdarzeniach, w tym przy: 274 pożarach, 394 miejscowych zagrożeniach i 34 alarmach fałszywych.

Statystycznie oznacza to, że w ciągu jednego dnia jednostki straży pożarnych interweniowały średnio w około 1,92 zdarzeniach.

W ogólnej liczbie zdarzeń pożary stanowiły 39.05%, miejscowe zagrożenia 56.1%,
a alarmy fałszywe 4.85%.

W porównaniu do roku 2018 nastąpił wzrost ilości pożarów o 11, który wg gmin przedstawia się następująco:

- m. Bartoszyce – spadek o 2 pożary,
- Bartoszyce – wzrost o 3 pożarów,
- m. Górowo Iławeckie – spadek o 1 pożar,
- Górowo Iławeckie – wzrost o 2 pożary,
- Sępopol – wzrost o 5 pożarów,
- Bisztynek – wzrost o 4 pożary.

W 2019 r. odnotowano spadek ogólnej ilości miejscowych zagrożeń, czyli działań związanych z usuwaniem klęsk żywiołowych, awarii, katastrof technicznych, ekologicznych, wypadków drogowych, których było mniej o 19. W rozbiciu na gminy przedstawia się to następująco:

- m. Bartoszyce – wzrost o 7 miejscowych zagrożeń,
- Bartoszyce – spadek o 2 miejscowe zagrożenia,
- m. Górowo Iławeckie – spadek o 9 miejscowych zagrożeń,
- Górowo Iławeckie – spadek o 1 miejscowe zagrożenie,
- Sępopol – spadek o 16 miejscowych zagrożeń,
- Bisztynek – wzrost o 2 miejscowe zagrożenia.

Poza poinformowaniem o danych statystycznych komendant Andrzej Harhaj składał podziękowania strażakom jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych funkcjonujących w powiecie oraz jednostce Wojskowej Straży Pożarnej z 20. BBZ w Bartoszycach.

W ogólnej liczbie interwencji aż 359 obsługiwały jednostki OSP z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, 114 - jednostki OSP spoza KSRG i 41 - Wojskowa Straż Pożarna. Daje to liczbę 514 interwencji podczas gdy Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza KP PSP interweniowała 371 razy.

- Nie moglibyśmy zapewnić właściwego poziomu bezpieczeństwa, gdyby nie funkcjonowanie jednostek OSP i WSP - kilkakrotnie podkreślał komendant.

Komendant dziękował też samorządowcom za wspieranie finansowe jednostek OSP i ich doposażanie.

Po jego wystąpieniu głos zabierali goście. Składali przede wszystkim podziękowania za służbę strażakom i za dobre funkcjonowanie Komendy Powiatowej PSP w Bartoszycach.

Andrzej Grabowski
a.grabowski@gazetaolsztynska.plCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.plPolub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages