Sobota, 24 października 2020. Imieniny Arety, Marty, Marcina

Na sesji rady miasta dyskusje m.in. o nowo powstałym targowisku

2020-01-23 15:21:48 (ost. akt: 2020-01-23 16:00:07)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W marcu tego roku planowane jest oficjalne otwarcie nowe targowiska przy ul. Kętrzyńskiej. Inwestycja ta była jednym z tematów, jakie pojawiły się podczas obrad Rady Miasta Bartoszyce w czwartek 23 stycznia.

Spośród kilku uchwał, jakie podejmowali radni, część dotyczyła nowego targowiska. Przygotowano m.in. prezentację pokazującą, jak wygląda nowo powstały obiekt i z jakich części będzie się składał.

Osoby, które zdecydują się handlować w tym miejscu będą miały do dyspozycji:
• cztery zadaszone stragany handlowe (10 stanowisk, w tym 7 wyznaczonych dla rolników),
• trzy ławy handlowe (7 stanowisk, w tym 7 wyznaczonych dla rolników),
• dwanaście boksów handlowych (w tym 2 wyznaczone dla rolników),
• miejsca pod kontenery handlowe pod zadaszeniem (12 sztuk),
• miejsca na placu manewrowo-handlowym przeznaczone do handlu "z ręki" i z samochodu (10 stanowisk, w tym 10 wyznaczonych dla rolników).

Targowisko będzie czynne od poniedziałku do soboty w godz. 7-16 (choć godziny otwarcia będzie można ewentualnie w przyszłości zmienić). Wszelkie kwestie z nim związane opisuje regulamin, który został przyjęty podczas sesji.

Radni uchwalili także dzienne stawki, jakie trzeba będzie ponosić za handel w tym miejscu. Wynosić one będą:
• z ręki, kosza, skrzynki — 1 zł (wcześniej było to 2 zł),
• z ławy zadaszonej — 8 zł,
• z samochodu, platformy, przyczepy — 35 zł,
• z punktu stałego nie spełniającego wymogu opodatkowania podatkiem od nieruchomości — 12 zł,
• w boksie pod zadaszeniem — 10 zł,
• w kontenerze handlowym pod zadaszeniem — 8 zł,
• inne formy sprzedaży — 20 zł.

Jednocześnie radni zdecydowali, by dzienna stawka opłaty targowej za dokonywanie sprzedaży w dowolnej formie w innych miejscach niż wymienione wyżej wyniosła 70 zł (wcześniej było to 50 zł). Wszystkie podjęte podczas sesji uchwały dotyczące nowego targowiska wejdą w życie 16 marca.

Trochę czasu radni poświęcili też zmianom w budżecie dotyczącym przebudowy i adaptacji budynku byłego dworca kolejowego. Jakiś czas temu miasto przejęło ten obiekt wraz z częścią placu Dworcowego. Na modernizację pozyskało nieco ponad 3 mln zł dofinansowania (całość prac szacuje się na blisko 5 mln zł).

Radna Wioletta Machniewska zgłosiła, iż ona oraz radny Witold Darski chcieliby, aby głosowanie nad poszczególnymi zmianami w budżecie odbywało się osobno. Oboje bowiem byli przeciwni inwestycji związanej z budynkiem dworca. Radna Machniewska przypominała, że do zrobienia jest np. kładka przez Łynę prowadząca na "Działki", że niewyremontowanych jest wciąż wiele ulic.

Radni większością głosów odrzucili jednak ten wniosek. Zmiany w budżecie zostały przegłosowane. A co do budynku dworca, burmistrz Piotr Petrykowski powiedział, że będzie on spełniał rolę "galeryjną i muzealną", jednak inwestycja ruszy dopiero w 2021 r.

W innych sprawach, radni podjęli uchwałę m.in. o zaciągnięciu długoterminowej (15 lat) pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na modernizację oświetlenia ulicznego na terenie miasta. Jak można było przeczytać w uzasadnieniu do uchwały, "przedsięwzięcie dotyczy wymiany 1472 sztuk istniejących opraw oświetleniowych na nowoczesne oprawy LED", a sama pożyczka "będzie oprocentowana 1%, z możliwością 10-procentowego umorzenia".

Ustalono również nowe stawki za przyjmowanie w Zakładzie Gospodarki Odpadami w Wysiece odpadów kuchennych ulegających biodegradacji (600 zł, poprzednio 500 zł), odpadów z zieleni (360 zł/250 zł) oraz odpadów wielkogabarytowych (450 zł/370 zł).

kwk


Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Zeno #2856427 | 88.220.*.* 25 sty 2020 12:24

  Wielu mieszkańców Bartoszyc odpady ulegające biodegradacji wrzuca w woreczkach foliowych. Do niedawna ja też tak robiłem. Później jednak w Radiu Olsztyn usłyszałem, że to jest wielkim kłopotem dla przyjmujących te odpady boi muszą to ponownie segregować. Od tej chwili już tak nie robię.Dobrze byłoby aby ktoś poinformował wszystkich mieszkańców Bartoszyc aby nie wrzucali tych odpadów w woreczkach foliowych. TAKA INFORMACJA NIC NIE KOSZTUJE!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. on #2854933 | 5.173.*.* 23 sty 2020 19:44

  To mamy złote tarasy :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages