Niedziela, 24 stycznia 2021. Imieniny Felicji, Roberta, Sławy

Strażacy przypominali, że nie ma bezpiecznego lodu. ZDJĘCIA, FILM

2020-01-17 13:09:36 (ost. akt: 2020-01-17 13:23:01)

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

Tradycją przed zimowymi feriami jest w ostatnich latach prowadzona w Bartoszycach przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej akcja edukacyjna skierowana do dzieci i młodzieży.

Główne przesłanie akcji jest takie, by uświadomić wszystkim, jak niebezpieczne jest wchodzenie na zamarznięte akweny wodne. Strażacy jak zawsze podkreślali, że tak naprawdę nie ma bezpiecznego lodu. Przypominali, że lodowa powłoka w jednym miejscu może mieć kilkanaście centymetrów, a kilka metrów dalej być już o wiele cieńsza. Wtedy już tylko krok do tragedii.

Podczas tegorocznej akcji lodu na jeziorku Mleczarskim było niewiele. Nie byłoby go wcale, ale w noc poprzedzającą akcję temperatura spadła poniżej zera, dlatego tafla przykryła wodę kąpieliska. Była jednak na tyle cienka, że natychmiast łamała się pod strażackim pozorantem, który wszedł do wody.

Strażacy pokazali kilka metod wyciągnięcia osoby, która wpadła np. do przerębla. Używali do tego ratowniczych bojek, a także napełnionego powietrzem strażackiego węża. Przypominali, że w takiej sytuacji musimy wezwać odpowiednie służby i nie narażać się niepotrzebnie na niebezpieczeństwo.

Do wody weszli też płetwonurkowie z bartoszyckiej komendy. Oni najbardziej interesowali najmłodszą widownię pokazu. Strażacy zanurzyli się, opłynęli kąpielisko, kilka razy przebijając lód od spodu. Widoczność w wodzie nie była jednak najlepsza — wynosiła zaledwie 20 cm.

W tym samym czasie strażacy z Wojskowej Straży Pożarnej uczyli bądź przypominali uczestnikom zasady resuscytacji. Pokazywali również, jak prowadzić ją z użyciem defibrylatora AED. Mali uczestnicy radzili sobie z zadaniem bez większych problemów.

W tym roku do akcji przyłączyło się Nadleśnictwo Bartoszyce. Leśnicy ustawili namiot, do którego ustawiła się spora kolejka najmłodszych uczniów. Za odgadnięcie tropów zwierząt pracownicy nadleśnictwa nagradzali np. bardzo przydatnymi odblaskami.

kwkCzytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej razem z Gońcem Bartoszyckim kosztuje tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Jarix #2851280 | 185.138.*.* 18 sty 2020 07:12

  Straz Pozarna jest potega na nia mozna zawsze liczyc i dlatego cieszy sie najwyzszym zaufaniem spolecznym Najwyzszy szacunek sie im nalezyqep

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Yupi #2850993 | 188.147.*.* 17 sty 2020 18:29

   Brawo! Wszędzie powinny być takie obowiązkowe akcje!

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages