środa, 25 listopada 2020. Imieniny Elżbiety, Katarzyny, Klemensa

"Żerom" spadł w rankingu liceów, ale i tak jest wysoko

2020-01-10 10:04:01 (ost. akt: 2020-01-10 10:44:10)
Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach

Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach

Autor zdjęcia: Grzegorz Kwakszys

W opublikowanym właśnie rankingu miesięcznika "Perspektywy" przedstawiono listę najlepszych szkół średnich w Polsce. Bartoszyckie Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego znalazło się w połowie ogólnopolskiego rankingu i na 18 miejscu w województwie.

W rankingu "Perspektyw" z roku 2019 Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Bartoszycach zdobyło miano "Srebrnej Szkoły". Wówczas w rankingu ogólnopolskim, obejmującym tysiąc liceów zajęło 425 miejsce a w wojewódzkim 12 miejsce.

Fot. miesięcznik "Perspektywy"

W rankingu ogólnopolskim 2020 popularny "Żerom" zajął 533 miejsce a w wojewódzkim 18 miejsce. Dało to szkole tytuł "Brązowej Szkoły". Inne licea z terenu naszego powiatu nie znalazły się w rankingu, co oznacza, że zajęły miejsca poniżej 999.

Fot. miesięcznik "Perspektywy"

Miesięcznik sklasyfikował też technika. Jedyne technikum funkcjonujące w naszym powiecie, które znalazło się w opublikowanych danych to Technikum w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. E. Orzeszkowej w Bartoszycach. W rankingu wojewódzkim znalazło się na miejscu 25 (na 44 wymienione). W kraju jest to miejsce poniżej pięćsetnego. Tym samym nie przyznano tej placówce żadnej odznaki.

Fot. miesięcznik "Perspektywy"

Zgodnie z postanowieniem Kapituły, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych, oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. Do sporządzenia rankingu wykorzystano dane ze źródeł egzogenicznych (zewnętrznych) wobec ocenianych szkół. Źródłem danych były protokoły komitetów głównych olimpiad, zestawienia okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) z wynikami matur z przedmiotów obowiązkowych i przedmiotów dodatkowych, oraz dane Systemu Informacji Oświatowej. W zestawieniach zostały zaprezentowane jedynie szkoły, które uzyskały najlepszą pozycję rankingową. Sukcesy w olimpiadach to 25% składowej rankingu (wzięto pod uwagę 55 ogólnopolskich olimpiad), wyniki matur z przedmiotów obowiązkowych to 30% składowej, wyniki matur z przedmiotów dodatkowych to 45% składowej.

Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży (bez szkół specjalnych i szkół dla dorosłych), w których zdawało maturę w maju 2019 roku, na arkuszach standardowych, minimum 12 maturzystów przystępujących po raz pierwszy do egzaminu, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach.

W rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, a także egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym.

Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.
Źródło: Perspektywy 2020

and

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Komentarze (6) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ? #2849067 | 185.138.*.* 14 sty 2020 09:05

  A na którym miejscu jest "chluba Górowa Iławeckiego"? W/g niektórych najlepsza szkoła w regionie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Redaktor poważnej gazety #2848338 | 83.9.*.* 13 sty 2020 09:10

  Artykuł w myśl zasady „jest źle, ale jest dobrze”.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dociekliwa #2846951 | 91.196.*.* 10 sty 2020 16:15

  A co z ,,Mechaniakiem''. Takie ,,elytarne technikum'' i nie zajęło żadnego miejsca?

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Jak by nie patrzeć #2846852 | 83.6.*.* 10 sty 2020 13:36

   to " Żerom" nadal jest elitarną szkołą. Przyjemnie jest stwierdzić , że skończyło się Tę Elitarną Szkołę

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages