środa, 20 stycznia 2021. Imieniny Fabioli, Miły, Sebastiana

Strażacki tydzień. Wydarzenia, ale i 10 porad na bezpieczne święta

2019-12-24 12:16:12 (ost. akt: 2019-12-24 12:23:57)

W okresie od 16 do 22 grudnia br. strażacy powiatu bartoszyckiego podjęli 12 interwencji. Bilans minionego tygodnia to 6 zdarzeń zakwalifikowanych jako miejscowe zagrożenia oraz 5 pożarów.

W zakresie likwidacji miejscowych zagrożeń strażacy podejmowali interwencje związane m.in. z wypadkiem w miejscowości Kiertyny Małe, potrąceniem pieszych na ul. Kętrzyńskiej i ul. Bema w Bartoszycach, wypompowaniu wody z zalanej piwnicy w miejscowości Galiny oraz wypadkiem w pobliżu Bisztynka.

Działania gaśnicze zarejestrowane w minionym tygodniu związane były z pożarami śmietników (3 interwencje), pożarem sadzy w przewodzie kominowym oraz pożarem torfowiska w miejscowości Krawczyki.

Składając wszystkim mieszkańcom naszego powiatu najserdeczniejsze życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy jednocześnie zwrócić uwagę na zagrożenia związane z tym okresem oraz przekazać 10 porad, które pozwolą spokojnie i bezpiecznie cieszyć się zbliżającymi się świętami.

1. Nie pozostawiajmy bez nadzoru rozgrzanych urządzeń kuchennych (kuchenek gazowych, elektrycznych, piekarników, opiekaczy itp.).

2. Nie włączajmy nadmiernej ilości urządzeń elektrycznych oraz unikajmy przeciążenia instalacji elektrycznej (stosujmy zasadę: jedna wtyczka na jedno gniazdko).

3. Podczas przygotowywania posiłków z użyciem oleju spożywczego szczególne zagrożenie występuje w momencie kiedy dojdzie do zapalenia się tego tłuszczu. Należy natychmiast wyłączyć palnik, a następnie stłumić ogień, odcinając dopływ powietrza poprzez nakrycie naczynia pokrywą, kocem lub użyć gaśnicy typu F. Pamiętajmy, że nigdy nie wolno gasić rozgrzanego oleju wodą!

4. Do oświetlenia drzewek lub krzewów w ogrodach stosujmy wyłącznie certyfikowane lampki przystosowane do pracy na zewnątrz. Lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu czy śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.

5. Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 50 cm) od kominków, pieców, grzejników itp. oraz zasłon i firanek. Zarówno naturalna jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie należy zapalać świeczek palących się otwartym ogniem, a stosować wyłącznie bezpieczne i certyfikowane lampki.

6. Wychodząc z domu, należy pamiętać o wyłączaniu świątecznych iluminacji i lampek choinkowych, które pod naszą nieobecność mogą wywołać pożar.

7. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez nadzoru osób dorosłych, gdyż wytwarzają one wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy też, aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscu niedostępnym dla dzieci.

8. Uważajmy z zapalaniem świec. Nie stawiajmy ich na oknach oraz w pobliżu zasłon lub firan. Czasem wystarczy lekki podmuch wiatru i firanka, by doszło do pożaru.

9. Pamiętajmy również o urządzeniach grzewczych i sprawnej wentylacji. Temperatury za oknem są dość wysokie. Mimo to wiele osób dogrzewa mieszkania, a główną przyczyną pożarów w okresie zimowym jest właśnie niewłaściwa eksploatacja lub wady urządzeń grzewczych, elektrycznych i gazowych. Niewłaściwa eksploatacja urządzeń grzewczych i brak odpowiedniej wentylacji to również najczęstsze przyczyny zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanym czadem.

10. Święta i okres przedświąteczny to czas, w którym masowo przemieszczamy się samochodami. Na drogach ogromnie wzrasta nasilenie ruchu zwiększając jednocześnie poziom zagrożenia bezpieczeństwa jego uczestników. Niekorzystnie na poziom bezpieczeństwa na drogach wpływają także warunki atmosferyczne jakie panują w tym okresie. W związku z tym, pamiętajmy o zachowaniu zdrowego rozsądku i przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, nie tylko w naszych domach, ale również na drogach.

Przypominamy również, że zgodnie z rozporządzeniem nr 1 Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 21 października 2013 r. w sprawie ograniczenia używania wyrobów pirotechnicznych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego, używanie materiałów pirotechnicznych widowiskowych (fajerwerki, petardy, itp.) dozwolone jest wyłącznie 31 grudnia i 1 stycznia oraz 13 i 14 stycznia.

st. kpt. Piotr Kowalski
KP PSP Bartoszyce


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages