Komunikacyjna polisa OC - co musisz o niej wiedzieć

2019-12-20 14:56:21(ost. akt: 2022-03-30 23:32:30)   Artykuł sponsorowany
Jedynym obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC. Chroni ono zarówno posiadacza pojazdu, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dzięki niemu to zakład ubezpieczeń bierze na siebie odpowiedzialność finansową za szkody spowodowane przez prowadzącego ubezpieczony pojazd, a poszkodowany otrzyma odszkodowanie. Co jeszcze musisz wiedzieć o komunikacyjnym OC?

Zakres ochrony ubezpieczeniowej


Komunikacyjne ubezpieczenie OC regulowane jest ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jego cechę charakterystyczną stanowi to, że każde towarzystwo ubezpieczeniowego (TU) musi zapewnić ubezpieczonym dokładnie taką samą ochronę ubezpieczeniową. Tzn. bez względu na to, czy będzie to polisa OC w AXA czy w innym zakładzie ubezpieczeń, jej zakres musi być taki sam. Czy to oznacza, że tego rodzaju ochronę ubezpieczeniową należy wybierać wyłącznie na podstawie ceny? Nie, nie powinno to być jedyne kryterium wyboru. Należy również brać pod uwagę cenne doświadczenia znajomych i rodziny pod względem współpracy z danym TU. Kolejna kwestia to dostępność polis z BLS, czyli z bezpośrednią likwidacją szkody – nie wszystkie zakłady ubezpieczeń oferują takie ubezpieczenie. Dla podróżujących swoim pojazdem poza Polskę znaczenie mogą mieć zasady wydawania zielonej karty – w jednym TU otrzymasz ją za darmo, a w innym będziesz musiał za nią zapłacić.

Umowa ubezpieczenia OC nie jest w Polsce zawierana dla danego kierowcy, lecz dla danego pojazdu. Oznacza to, że nawet jeśli szkodę tym pojazdem spowoduje ktoś inny niż posiadacz pojazdu, to i tak zakład ubezpieczeń wypłaci odszkodowanie. Należy jednak już przy zawieraniu umowy ubezpieczenia wskazać, kim jest ten dodatkowy kierowca. Jeśli tego nie zrobisz, to TU i tak wypłaci odszkodowanie, ale wówczas może dokonać rekalkulacji składki i będziesz musiał zapłacić więcej za OC, szczególnie jeśli mowa o młodym kierowcy.

Sumy gwarancyjne w przypadku ubezpieczenia OC również są uregulowane wymienioną już ustawą. Od 31 grudnia 2018 roku obowiązują następujące:
- 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych.
- 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych.
Powyższe sumy dotyczą jednego zdarzenia, a nie jednego poszkodowanego. Z punktu widzenia poszkodowanego bardzo duże znaczenie ma świadomość tego, z jakiego tytułu mogą przysługiwać mu odszkodowanie i zadośćuczynienie. Zakres ochrony jest bardzo szeroki. Nie każdy poszkodowany zdaje sobie sprawę z tego, że jeśli jego pojazd w wyniku szkody nie nadaje się do użytku, to przysługuje mu pojazd zastępczy i nie ma znaczenia to, czy auto było użytkowane w ramach działalności gospodarczej czy prywatnie. Jeśli jesteś posiadaczem kilkuletniego auta, które przed szkodą było bezwypadkowe, to prawdopodobnie przysługuje ci również odszkodowanie za utraconą wartość handlową pojazdu. W przypadku gdy w wyniku zdarzenia nie możesz pracować, przebywasz na zwolnieniu lekarskim i z tego względu zarabiasz mniej, to i z tego tytułu należy ci się odszkodowanie.

Odszkodowanie z OC – kiedy je otrzymasz?


Również i termin wypłaty odszkodowania z OC jest określony w ustawie. Zakład ubezpieczeń ma na to 30 dni licząc od dnia zgłoszenia szkody. W przypadku, gdy w tym czasie nie będzie możliwe ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości odszkodowania, to powinno być ono wypłacone w terminie 14 dni licząc od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności możliwe było ustalenie tych okoliczności. Nie może to trwać jednak dłużej niż 90 dni. Wyjątek stanowi wyłącznie sytuacja, w której wysokość odszkodowania lub ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń uzależnione są od rozstrzygnięcia sprawy karnej lub cywilnej.

Materiał stworzony w współpracy z www.uniqa.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5